Trending Hashtags

Don't use the same old hashtags, our software automatically detects the top trending hashtags so you can use the best hashtags for your posts every time.

Increased Exposure

Using the right and trendy instagram tags for your post lets you stand out and get more real followers.

Updated Automatically

Our system analyses hashtags live and updates the top trending hashtags in minutes.


Find the top hashtags for #Ezilenler

Using the top trending hashtags is proven to help reach more users and attract real targeted followers.


Pikbe Recommendation:

Use #Ezilenler to get seen now

69.5
average comments
2.1K
hashtag reach
649.2
average likes

Best hashtags for #Ezilenler

#Ezilenler
#fit
#christmas
#gym
#work
#vscocam
#style
#inspiration
#likeforfollow
#picoftheday
#photo
#workout
#landscape
#makeup
#sun
#girls
#foodporn
#art
#tbt
#blackandwhite
#fashion
#일상
#holiday
#fitness
#girl
#food
#winter
Posts using this hashtag
2,096

Note: If the '&' character is used in the hashtag/s that you're searching for then please use the 'and' keyword instead.


Top 20 hashtags used with #Ezilenler

Percentage of hashtags used with #Ezilenler on Instagram posts

Always up to date

Our software is actively updating our hashtags and including top trending hashtags or every category every few minutes. Be sure to use a trusted hashtag website, to ensure you are using up to date hashtags to maximize your potential and growth on Instagram, along with other social platforms.

Do you have any suggestions? Please send your feedback to us. We are always driven to provide a better service.

Hashtags available right here are chosen and also constructed in such a way that reveals their worth. You can pick from the listing that is carefully pertaining to your brand or article. For instance, Ezilenler hashtags are widely browsed on Instagram to be utilized with pertinent articles.

Other than most recent and fashionable Instagram Ezilenler hashtags, you need to upgrade pertinent material as well. As an example, if you aspire to utilize hashtags, after that see to it you are utilizing them efficiently. Top Ezilenler hashtags are commonly gone over on Instagram that helps you in grabbing the interest of your targeted audience as well as a boost in the number of fans.

If you start utilizing preferred hashtags for Ezilenler to advertise your brand name, then you will possibly build your involvement, in contrast, to simply replicating and pasting unconnected hashtags. Hashtagsforlikes has actually made it very easy for you to drag the hashtags that relate to your blog post or brand. Right here you will see tiny teams of comparable top Instagram Ezilenler hashtags. These tiny teams can be made use of almost, as you can choose a various one whenever you upload something regarding the same subject or specific niche.

Bear in mind that a few of your blog posts can obtain included in the header area of an Instagram hashtag. It can breast the opportunity of getting even more sort, remarks along with followers, so prepare for that if it occurs every time by uploading a well-formed web content.

With proper and trendy hashtags for hashtags for Ezilenler, you can boost the impressions of your posts and increase the credibility of your brand.


Ezilenler instagram hashtag profile picture

#Ezilenler photos & videos

2,096 Instagram Posts using #Ezilenler hashtag

Advertisements

Top Ezilenler Posts

“1931 yılında doğdum. 1937 yılında annem öldü. 1944 yılında Dostoyevski’yi okudum. O gün bugündür huzurum yoktur.' diyor Cemal Süreyya.
Bu sözlerin nasıl bir his verdiğini anlamak için Ezilenler kitabını okumalı insan aslında huzur diye bir şey olmadığını gerçek huzurun huzursuzluğun farkına varmak olduğunu bilmeli insan.
Dostoyevski'yi çok seven biri olarak ilk defa Cemal Süreyya'nın sözlerine vakıf oldum. Bu sefer gerçekten huzurumu aldı götürdü. İçimde durduk yere bir huzursuzluk bir keder doğdu. Normal bir duygusallıkta başladığım kitabın arka kapağını kapatırken artık fırtınalı bir huzursuzluktan çıkamayacağımı anladım.Bu kitabı okuduktan sonra Gorki'nin 'Ayaktakımı Arasında' adlı tiyatro eserini okuyunca huzursuzluğum tamamlanmış oldu.
Tüm insanlar doğuyor ve ölüyor ama neden aynı yaşamı süremiyor? Lidyalılar paranın insanları nasıl farklılıklara böldüğünü görselerdi pişman olurlar mıydı parayı bulduklarına? Varlıklı insanların sırf servetleri var diye yoksul insanları ezme hakkını onlara kim veriyor? Sonuçta aynı toprak altına girmeyeceğiz mi? İnsanların eze eze tepelere çıkanların gözündeki hırs ezdikleri insanların gurur ve acılarından daha mı yücedir?
Mühim olan her zaman cebimizde taşıdıklarımız değil vicdanımızda ne kadar doğru şeyler taşıdığımızdır.
Bana göre ,üst tabaka ve alt tabakanın meselesinin ön tarafta olduğu ancak perde arkasında yine klasik Dostoyevski tarzında başka psikolojik analizleri barındıran Ezilenler eseri vicdanınızda ki ezilip olgunlaşmamış toprakları fethetmek için okunması gereken en başarılı eser.
📖📖📖
'Annem bana, fakir olmak günah değil, zengin olup başkasını ezmek günah, diyordu.'
📖📖📖
#hasanaliyücel #işbankasıkültüryayınları #fyodordostoyevsky #ezilenler #dostoyevskiezilenler #book #bookstagram #1kitap1fotograf #kitapsever #kitapkurdu #vsco #vscocam #vscoturkey #light

“1931 yılında doğdum. 1937 yılında annem öldü. 1944 yılında Dostoyevski’yi okudum. O gün bugündür huzurum yoktur.' diyor Cemal Süreyya. Bu sözlerin nasıl bir his verdiğini anlamak için Ezilenler kitabını okumalı insan aslında huzur diye bir şey olmadığını gerçek huzurun huzursuzluğun farkına varmak olduğunu bilmeli insan. Dostoyevski'yi çok seven biri olarak ilk defa Cemal Süreyya'nın sözlerine vakıf oldum. Bu sefer gerçekten huzurumu aldı götürdü. İçimde durduk yere bir huzursuzluk bir keder doğdu. Normal bir duygusallıkta başladığım kitabın arka kapağını kapatırken artık fırtınalı bir huzursuzluktan çıkamayacağımı anladım.Bu kitabı okuduktan sonra Gorki'nin 'Ayaktakımı Arasında' adlı tiyatro eserini okuyunca huzursuzluğum tamamlanmış oldu. Tüm insanlar doğuyor ve ölüyor ama neden aynı yaşamı süremiyor? Lidyalılar paranın insanları nasıl farklılıklara böldüğünü görselerdi pişman olurlar mıydı parayı bulduklarına? Varlıklı insanların sırf servetleri var diye yoksul insanları ezme hakkını onlara kim veriyor? Sonuçta aynı toprak altına girmeyeceğiz mi? İnsanların eze eze tepelere çıkanların gözündeki hırs ezdikleri insanların gurur ve acılarından daha mı yücedir? Mühim olan her zaman cebimizde taşıdıklarımız değil vicdanımızda ne kadar doğru şeyler taşıdığımızdır. Bana göre ,üst tabaka ve alt tabakanın meselesinin ön tarafta olduğu ancak perde arkasında yine klasik Dostoyevski tarzında başka psikolojik analizleri barındıran Ezilenler eseri vicdanınızda ki ezilip olgunlaşmamış toprakları fethetmek için okunması gereken en başarılı eser. 📖📖📖 'Annem bana, fakir olmak günah değil, zengin olup başkasını ezmek günah, diyordu.' 📖📖📖 #hasanaliyücel #işbankasıkültüryayınları #fyodordostoyevsky #ezilenler #dostoyevskiezilenler #book #bookstagram #1kitap1fotograf #kitapsever #kitapkurdu #vsco #vscocam #vscoturkey #light

Ölü canlara gelince, adı üstünde, bu dünyaya ait değildir onlar. #ölücanlar #gogol
Hayretler içerisinde okuyorum👌Anlamaya çalışmak ifadesinin en güzel örneği bu kitap olsa gerek🤔Sakın yanlış anlaşılmasın☝️Hayretler içerisinde okuyorum derken; hayranlıkla okuyorum. Elimden düşmüyor ki🤷‍♀️🙊
Okuyan var mı bu eseri🤔🙊
#aslimahalt #neokuyorum #kitap #book #kitaplar #okuyun #booklove #instagram #klasikler #tv_stilllife #neokudum #okuyun #ilyada #türkiyeişbankasıyayınları # #savaşvebarış #1kitap1replik #1kitap1fotograf #bookish #bookishfeatures #klasikler #vscophoto #vscokitap #instabook #karamazovkardeşler #kitaplar #vscocam #dostoyevski #bookishfeatures #ezilenler #library #bookstagram

Ölü canlara gelince, adı üstünde, bu dünyaya ait değildir onlar. #ölücanlar #gogolHayretler içerisinde okuyorum👌Anlamaya çalışmak ifadesinin en güzel örneği bu kitap olsa gerek🤔Sakın yanlış anlaşılmasın☝️Hayretler içerisinde okuyorum derken; hayranlıkla okuyorum. Elimden düşmüyor ki🤷‍♀️🙊 Okuyan var mı bu eseri🤔🙊 #aslimahalt #neokuyorum #kitap #book #kitaplar #okuyun #booklove #instagram #klasikler #tv_stilllife #neokudum #okuyun #ilyada #türkiyeişbankasıyayınları # #savaşvebarış #1kitap1replik #1kitap1fotograf #bookish #bookishfeatures #klasikler #vscophoto #vscokitap #instabook #karamazovkardeşler #kitaplar #vscocam #dostoyevski #bookishfeatures #ezilenler #library #bookstagram

Dostoyevski idam cezasına çarptırılmış ve infazına sadece dakikalar kalmıştır. Azrailin nefesi ensesindeyken bir mucize diler.''Yüksek ve sarp bir kayalıkta, ancak iki ayağımın sığabileceği, dar bir çıkıntıda, dört yanım uçurumlar, okyanuslar, sonsuz bir gece, sonsuz bir yalnızlık ve hiç bitmeyecek fırtınayla sarılmış durumda yaşamak zorunda olsam ve bütün ömrümce, bin yıl boyunca, hatta sonsuza kadar o bir karış toprakta durmam da gerekse;o şekilde yaşamak, şu anda bir yarım saat içinde ölecek olmaktan çok daha iyidir.'' diye düşünmektedir o anda. Tanrı isteğini kabul eder; ancak kendisine verilen yeni ömürde, hapis, hastalık, sefalet bekleyecektir onu. Hayatını,insan ruhunu anlayıp yazmaya adaması gerekmektedir. Dostoyevski kabul eder. Tanrısal bir mucizeyle Çar 1. Nikola son anda infazı iptal eder, cezası sürgün ve kürek cezasına çevirilir. #Dostoyevski ölmez...
Yıllarca süren hapis cezası bitince, yazmaya devam eder. #Ezilenler #ÖlülerEvindenAnılar #YeraltındanNotlar #SuçveCeza #Kumarbaz #Budala #Ecinniler...gibi büyük eserler verir. Romanlarında ölümsüz karakterler yaratır. İnsan ruhunun en soylu ve en karanlık noktalarını bilir. İnsanları marazlarıyla kabul eder o. Ruhlarındaki cerahati deşer, acıtır; ama deşerek akıtıp temizler de!
Derken yine Tanrısal bir mucizeyle, haber vermeye gelir ölüm meleği.''Az zamanın kaldı'' der, ''Tanrının bu sana son kıyağı. Son eserini yaz...'' Ve #KaramazovKardeşler i yazar Dostoyevski. Yaşadığı tüm hayatları, olduğu tüm kişileri...biriktirdiği her şeyi döker eserine. Psikolojiye, felsefeye, sosyolojiye, teolojiye dair düşüncelerle bezenmiş muazzam bir metin yazar. 3 ay sonra ölür. Okuyup bir kenara kaldırılamayacak kadar derin bir roman bırakmıştır. Benliğinize işler kitap, mühim sorular kafanızda dönmeye devam eder.
Ve böylece, yine ölmez Dostoyevski...Teşekkürler Tanrım!
(Romanın bana hissettirdiklerini özetledim sadece.Son anda idamdan kurtulma kısmı dahil bilgiler doğru.Alıntı kısmı da Suç ve Ceza'dan.Ancak lütfen uydurduğum Tanrısal mucize mistizmine başkaca kaynak aramayınız 😌)
''Hayata dair öğrenmek istediğiniz ne varsa hepsini Karamazov Kardeşler'de bulursunuz''_ Kurt Vonnegut🖤
#okudumbitti

Dostoyevski idam cezasına çarptırılmış ve infazına sadece dakikalar kalmıştır. Azrailin nefesi ensesindeyken bir mucize diler.''Yüksek ve sarp bir kayalıkta, ancak iki ayağımın sığabileceği, dar bir çıkıntıda, dört yanım uçurumlar, okyanuslar, sonsuz bir gece, sonsuz bir yalnızlık ve hiç bitmeyecek fırtınayla sarılmış durumda yaşamak zorunda olsam ve bütün ömrümce, bin yıl boyunca, hatta sonsuza kadar o bir karış toprakta durmam da gerekse;o şekilde yaşamak, şu anda bir yarım saat içinde ölecek olmaktan çok daha iyidir.'' diye düşünmektedir o anda. Tanrı isteğini kabul eder; ancak kendisine verilen yeni ömürde, hapis, hastalık, sefalet bekleyecektir onu. Hayatını,insan ruhunu anlayıp yazmaya adaması gerekmektedir. Dostoyevski kabul eder. Tanrısal bir mucizeyle Çar 1. Nikola son anda infazı iptal eder, cezası sürgün ve kürek cezasına çevirilir. #Dostoyevski ölmez... Yıllarca süren hapis cezası bitince, yazmaya devam eder. #Ezilenler #ÖlülerEvindenAnılar #YeraltındanNotlar #SuçveCeza #Kumarbaz #Budala #Ecinniler...gibi büyük eserler verir. Romanlarında ölümsüz karakterler yaratır. İnsan ruhunun en soylu ve en karanlık noktalarını bilir. İnsanları marazlarıyla kabul eder o. Ruhlarındaki cerahati deşer, acıtır; ama deşerek akıtıp temizler de! Derken yine Tanrısal bir mucizeyle, haber vermeye gelir ölüm meleği.''Az zamanın kaldı'' der, ''Tanrının bu sana son kıyağı. Son eserini yaz...'' Ve #KaramazovKardeşler i yazar Dostoyevski. Yaşadığı tüm hayatları, olduğu tüm kişileri...biriktirdiği her şeyi döker eserine. Psikolojiye, felsefeye, sosyolojiye, teolojiye dair düşüncelerle bezenmiş muazzam bir metin yazar. 3 ay sonra ölür. Okuyup bir kenara kaldırılamayacak kadar derin bir roman bırakmıştır. Benliğinize işler kitap, mühim sorular kafanızda dönmeye devam eder. Ve böylece, yine ölmez Dostoyevski...Teşekkürler Tanrım! (Romanın bana hissettirdiklerini özetledim sadece.Son anda idamdan kurtulma kısmı dahil bilgiler doğru.Alıntı kısmı da Suç ve Ceza'dan.Ancak lütfen uydurduğum Tanrısal mucize mistizmine başkaca kaynak aramayınız 😌) ''Hayata dair öğrenmek istediğiniz ne varsa hepsini Karamazov Kardeşler'de bulursunuz''_ Kurt Vonnegut🖤 #okudumbitti

merhaba,
bütün gün friends izliyorum, ezilenleri biraz süs için koydum fjdksks kitap okumaya bile zaman ayıramıyorum, yaptığım başka hiçbir ley yok 😭
siz neler yapıyorsunuz?
.
.
. #series #friends #ezilenler #book #movie #study #daily #keepdreaming #dream #keepgoing #blog #bookstagram #studygram #blogger

merhaba, bütün gün friends izliyorum, ezilenleri biraz süs için koydum fjdksks kitap okumaya bile zaman ayıramıyorum, yaptığım başka hiçbir ley yok 😭 siz neler yapıyorsunuz? . . . #series #friends #ezilenler #book #movie #study #daily #keepdreaming #dream #keepgoing #blog #bookstagram #studygram #blogger

Mayıs ayı okumaları için seçtiğim bir diğer kitap olan #dostoyevski #ezilenler kitabını okumaya başlıyorum ☺️. 1861 tarihinde okuyucusu ile buluştuktan sonra, çok sert eleştiriler ,tepkiler de almış bu kitap yolculuğunda kimler benimle birlikte?
.
#neokuyorum #okuyorum #birlikteokuyalım #dünyaklasikleri #rusedebiyatı #klasikkitaplar #edebiyat

Mayıs ayı okumaları için seçtiğim bir diğer kitap olan #dostoyevski #ezilenler kitabını okumaya başlıyorum ☺️. 1861 tarihinde okuyucusu ile buluştuktan sonra, çok sert eleştiriler ,tepkiler de almış bu kitap yolculuğunda kimler benimle birlikte? . #neokuyorum #okuyorum #birlikteokuyalım #dünyaklasikleri #rusedebiyatı #klasikkitaplar #edebiyat

Dostoyevski 💞 Okuduğum her kitabıyla ona olan hayranlığım kat kat artıyor. Ezilenler baştan sona beni derinden etkileyen bir kitap oldu.Sayfalarca yazdım ama size bir yorumla nasıl anlatırım bilemiyorum.İnsan psikolojisinin bu denli ayrıntılı gözlemlenip hissedilip yazıya aktarılması inanılır gibi değil.Ailenin, sevginin, aşkın, dostluğun, fedakarlığın en içten en masum hallerine tanık oldum.Sanki her şeyi ben yaşadım.Öyle etkili bir anlatımdı.Bazı karakterler vardı ki kelimeler yetmez onları anlatmaya.Ağzımda zehir içmiş gibi bir tat bıraktılar.Prens'in üzerimde yarattığı hissi tarif edemem.Paradan başka bir şeye önem vermeyen, ahlaksız,yalancı, düzenbaz,ikiyüzlü insanlık dışı bir canlı.Ne yazsam az.Diğer yandan kendi hayatını yaşamayı bir kenara bırakmış, sevdikleri için her şeyi yapan, dünya iyisi fedakar, bu kadarı da olmaz diyeceğiniz yücegönüllü bir insan vardı. Ivan Petroviç( Vanya)Bu karakteri okurken yazarı hissedeceksiniz.Onun yaşamından izler taşıyordu.Nataşa ailesini ardında bırakıp babasının düşmanı olduğu Prens'in oğluyla kaçar.Anne ve babanın yaşadıkkarını,iki gencin aralarını açmak için her türlü hilekarlığı yapan Prens'i,evlenme hayalleri kurarken aşık olduğu saf yürekli Alyoşa'yı kaybetmeye başlayan Nataşa'yı, duygusal gelgitlerini, tüm bunları daima sabırla dinleyen herkese koşturan fedakarlık örneği Vanya'yı, Alyoşa'nın inanılmaz karakterini anlatmaya bir yorum yetmez.Yüreğime çok dokunan bir de Yelena vardı.Küçük öksüz kız.Yolları Vanya ile kesişir şükür ama sonrasında öğrendikleriniz sizi derinden etkileyecek.Bu muazzam eseri birkaç cümleyle aşk hikâyesi gibi anlatmak büyük haksızlık olur.Altı çizilen değerler çok önemli.Yoksul insanların nasıl ezildiklerinin, aşağılandıklarının, çaresizliklerinin,uğradıkları haksızlıkların aynı zamanda sevginin gücünün neleri değiştirebileceğinin, aile bağlarının,gerçek dostluğun ve nice değerin altını rengarenk çizen muazzam bir kitap. Gönülden tavsiyemdir. İyi ki okudum.Kalbimde daima ayrı bir yere sahip olacak bu özel hediye ve bu yolculukta bana eşlik ettiği için canımm Asuman'ıma çok teşekkür ederim @hayat_kitapta_sakli #okudumbitti #dostoyevski #ezilenler

Dostoyevski 💞 Okuduğum her kitabıyla ona olan hayranlığım kat kat artıyor. Ezilenler baştan sona beni derinden etkileyen bir kitap oldu.Sayfalarca yazdım ama size bir yorumla nasıl anlatırım bilemiyorum.İnsan psikolojisinin bu denli ayrıntılı gözlemlenip hissedilip yazıya aktarılması inanılır gibi değil.Ailenin, sevginin, aşkın, dostluğun, fedakarlığın en içten en masum hallerine tanık oldum.Sanki her şeyi ben yaşadım.Öyle etkili bir anlatımdı.Bazı karakterler vardı ki kelimeler yetmez onları anlatmaya.Ağzımda zehir içmiş gibi bir tat bıraktılar.Prens'in üzerimde yarattığı hissi tarif edemem.Paradan başka bir şeye önem vermeyen, ahlaksız,yalancı, düzenbaz,ikiyüzlü insanlık dışı bir canlı.Ne yazsam az.Diğer yandan kendi hayatını yaşamayı bir kenara bırakmış, sevdikleri için her şeyi yapan, dünya iyisi fedakar, bu kadarı da olmaz diyeceğiniz yücegönüllü bir insan vardı. Ivan Petroviç( Vanya)Bu karakteri okurken yazarı hissedeceksiniz.Onun yaşamından izler taşıyordu.Nataşa ailesini ardında bırakıp babasının düşmanı olduğu Prens'in oğluyla kaçar.Anne ve babanın yaşadıkkarını,iki gencin aralarını açmak için her türlü hilekarlığı yapan Prens'i,evlenme hayalleri kurarken aşık olduğu saf yürekli Alyoşa'yı kaybetmeye başlayan Nataşa'yı, duygusal gelgitlerini, tüm bunları daima sabırla dinleyen herkese koşturan fedakarlık örneği Vanya'yı, Alyoşa'nın inanılmaz karakterini anlatmaya bir yorum yetmez.Yüreğime çok dokunan bir de Yelena vardı.Küçük öksüz kız.Yolları Vanya ile kesişir şükür ama sonrasında öğrendikleriniz sizi derinden etkileyecek.Bu muazzam eseri birkaç cümleyle aşk hikâyesi gibi anlatmak büyük haksızlık olur.Altı çizilen değerler çok önemli.Yoksul insanların nasıl ezildiklerinin, aşağılandıklarının, çaresizliklerinin,uğradıkları haksızlıkların aynı zamanda sevginin gücünün neleri değiştirebileceğinin, aile bağlarının,gerçek dostluğun ve nice değerin altını rengarenk çizen muazzam bir kitap. Gönülden tavsiyemdir. İyi ki okudum.Kalbimde daima ayrı bir yere sahip olacak bu özel hediye ve bu yolculukta bana eşlik ettiği için canımm Asuman'ıma çok teşekkür ederim @hayat_kitapta_sakli #okudumbitti #dostoyevski #ezilenler

“-Düştü bunlar! dedi.
-Düş olan ne? diye sordum.
-Her şey, bu yıl olan biten her şey, diye yanıtladı.Ah, neden senin mutluluğunu da yok ettim sanki?
Gözlerinden,
‘Oysa ömrümüzün sonuna kadar mutlu olabilirdik!’ düşüncesini okudum...”

“-Düştü bunlar! dedi. -Düş olan ne? diye sordum. -Her şey, bu yıl olan biten her şey, diye yanıtladı.Ah, neden senin mutluluğunu da yok ettim sanki? Gözlerinden, ‘Oysa ömrümüzün sonuna kadar mutlu olabilirdik!’ düşüncesini okudum...”

Gözlerinden, “Oysa ömrümüzün sonuna kadar mutlu olabilirdik!” düşüncesini okudum.
Ezilenler | Fyodor Mihayloviç Dostoyevski🥀
.
Bu kitabı nasıl yorumlarım bilemiyorum, hissettiklerimi tam anlamıyla kelimelere dökebilir miyim emin değilim doğrusu. Romanın konusu ve karakterler ile birlikte, okuyucuya yüklenen yoğun duygular altında ezildiğimi söylemeliyim. Zaten Dostoyevski’nin eserlerini bitirdiğinizde bu karmaşık duygular içinde olmanız çok doğal.
.
En başta birbirlerine düşman iki ailenin çocuklarının birbirine aşık olmalarıyla başlayan, ardından bunun öncesinde ve sonrasında yaşanan olaylara yavaş yavaş sürüklendiğimiz usta bir hikayenin içerisinde buluyoruz kendimizi. Kitapta bir hikayenin etrafında farklı olaylar farklı zamanlarda eş zamanlı olarak işleniyor gibi düşünebilirsiniz. Dostoyevski’nin kendine özgü o müthiş anlatımıyla roman sadece bir aşk romanı olmaktan çıkıyor ve yaşandığı dönemin toplumunun ruhsal, fiziksel ve sosyal olarak bir eleştirisi halini alıyor. Kitaptaki karakterler, bu temaya benzer konular işleyen romanlarda olduğu gibi ezilen işçi sınıfını oluşturmuyor. Aksine Dostoyevski bizlere belki de ezildiğinin farkına bile varmayan insanların hikayesini anlatıyor.
.
Kitabın son sayfasına kadar bu hikayenin sonunu merak ederek okuyorsunuz, çünkü adeta olayları yaşıyorsunuz. Benim çok severek okuduğum bir eser oldu, herkese tavsiye ederim. ✍🏻 #dostoyevski #ezilenler #bookstagramaratonu #fyodordostoyevsky #dostoyevsky #türkiyeişbankasıkültüryayınları #okudumbitti #kitapönerisi #kitapyorumu #kitapokuyorum #kitapkurdu #bookworm #bookstagram #bookstagrammer #bookblogger #bookstagramturkey #vsco #vscocam #vscoturkey #1kitap1fotograf #books #bookaholic

Gözlerinden, “Oysa ömrümüzün sonuna kadar mutlu olabilirdik!” düşüncesini okudum. Ezilenler | Fyodor Mihayloviç Dostoyevski🥀 . Bu kitabı nasıl yorumlarım bilemiyorum, hissettiklerimi tam anlamıyla kelimelere dökebilir miyim emin değilim doğrusu. Romanın konusu ve karakterler ile birlikte, okuyucuya yüklenen yoğun duygular altında ezildiğimi söylemeliyim. Zaten Dostoyevski’nin eserlerini bitirdiğinizde bu karmaşık duygular içinde olmanız çok doğal. . En başta birbirlerine düşman iki ailenin çocuklarının birbirine aşık olmalarıyla başlayan, ardından bunun öncesinde ve sonrasında yaşanan olaylara yavaş yavaş sürüklendiğimiz usta bir hikayenin içerisinde buluyoruz kendimizi. Kitapta bir hikayenin etrafında farklı olaylar farklı zamanlarda eş zamanlı olarak işleniyor gibi düşünebilirsiniz. Dostoyevski’nin kendine özgü o müthiş anlatımıyla roman sadece bir aşk romanı olmaktan çıkıyor ve yaşandığı dönemin toplumunun ruhsal, fiziksel ve sosyal olarak bir eleştirisi halini alıyor. Kitaptaki karakterler, bu temaya benzer konular işleyen romanlarda olduğu gibi ezilen işçi sınıfını oluşturmuyor. Aksine Dostoyevski bizlere belki de ezildiğinin farkına bile varmayan insanların hikayesini anlatıyor. . Kitabın son sayfasına kadar bu hikayenin sonunu merak ederek okuyorsunuz, çünkü adeta olayları yaşıyorsunuz. Benim çok severek okuduğum bir eser oldu, herkese tavsiye ederim. ✍🏻 #dostoyevski #ezilenler #bookstagramaratonu #fyodordostoyevsky #dostoyevsky #türkiyeişbankasıkültüryayınları #okudumbitti #kitapönerisi #kitapyorumu #kitapokuyorum #kitapkurdu #bookworm #bookstagram #bookstagrammer #bookblogger #bookstagramturkey #vsco #vscocam #vscoturkey #1kitap1fotograf #books #bookaholic

✌✌
Özgürlük nedir bilmem ben..
Dili yasaklanmış insanlar,
Deniz yürekli tuksaklar var. Bu halk size boyun eğmeyecek yaşasın işçiler ve köylüler yaşasın halk ✌️✊✌️✊#denizgezmiş #yilmazguney #yusufaslan #barışatay #devrimci #sosyalist #mahirçayan #erkanbaş #selehattindemirtaş #cheguevera #fidelcastro #ezilenler#darağacinda3fidan #baris#adalet #eşitlik# ✌️✌️✌️✊✊✊✊✊💪💪

✌✌ Özgürlük nedir bilmem ben.. Dili yasaklanmış insanlar, Deniz yürekli tuksaklar var. Bu halk size boyun eğmeyecek yaşasın işçiler ve köylüler yaşasın halk ✌️✊✌️✊ #denizgezmiş #yilmazguney #yusufaslan #barışatay #devrimci #sosyalist #mahirçayan #erkanbaş #selehattindemirtaş #cheguevera #fidelcastro #ezilenler #darağacinda3fidan #baris #adalet #eşitlik# ✌️✌️✌️✊✊✊✊✊💪💪

Advertisements

Latest Ezilenler Posts

YKS'20
~Hala buraya yazacak bir şeyler bulamamam...
~Aniden gelen tüm derdimi yazma isteği...
.
.
.
.
#ykstayfa #yks #yks2020 #yks2020tayfa #2020yks #2020tayfa #2020tayfaçalışıyor #ezilenler #dostoyevski

YKS'20 ~Hala buraya yazacak bir şeyler bulamamam... ~Aniden gelen tüm derdimi yazma isteği... . . . . #ykstayfa #yks #yks2020 #yks2020tayfa #2020yks #2020tayfa #2020tayfaçalışıyor #ezilenler #dostoyevski

Fakir fukaranın çıkmıyor sesi
Yağ bağladı kodomanın ensesi
Sam amca doları,Ivan rublesi
Ne hale çevirdi duy beni beni.#aşıkferhat #devrimci #sosyalist #sosyalizm #halkozanı #tekyoldevrim #tambağımsıztürkiye #isciler #ezilenler #mahirçayan

Fakir fukaranın çıkmıyor sesi Yağ bağladı kodomanın ensesi Sam amca doları,Ivan rublesi Ne hale çevirdi duy beni beni. #aşıkferhat #devrimci #sosyalist #sosyalizm #halkozanı #tekyoldevrim #tambağımsıztürkiye #isciler #ezilenler #mahirçayan

Ölü canlara gelince, adı üstünde, bu dünyaya ait değildir onlar. #ölücanlar #gogol
Hayretler içerisinde okuyorum👌Anlamaya çalışmak ifadesinin en güzel örneği bu kitap olsa gerek🤔Sakın yanlış anlaşılmasın☝️Hayretler içerisinde okuyorum derken; hayranlıkla okuyorum. Elimden düşmüyor ki🤷‍♀️🙊
Okuyan var mı bu eseri🤔🙊
#aslimahalt #neokuyorum #kitap #book #kitaplar #okuyun #booklove #instagram #klasikler #tv_stilllife #neokudum #okuyun #ilyada #türkiyeişbankasıyayınları # #savaşvebarış #1kitap1replik #1kitap1fotograf #bookish #bookishfeatures #klasikler #vscophoto #vscokitap #instabook #karamazovkardeşler #kitaplar #vscocam #dostoyevski #bookishfeatures #ezilenler #library #bookstagram

Ölü canlara gelince, adı üstünde, bu dünyaya ait değildir onlar. #ölücanlar #gogolHayretler içerisinde okuyorum👌Anlamaya çalışmak ifadesinin en güzel örneği bu kitap olsa gerek🤔Sakın yanlış anlaşılmasın☝️Hayretler içerisinde okuyorum derken; hayranlıkla okuyorum. Elimden düşmüyor ki🤷‍♀️🙊 Okuyan var mı bu eseri🤔🙊 #aslimahalt #neokuyorum #kitap #book #kitaplar #okuyun #booklove #instagram #klasikler #tv_stilllife #neokudum #okuyun #ilyada #türkiyeişbankasıyayınları # #savaşvebarış #1kitap1replik #1kitap1fotograf #bookish #bookishfeatures #klasikler #vscophoto #vscokitap #instabook #karamazovkardeşler #kitaplar #vscocam #dostoyevski #bookishfeatures #ezilenler #library #bookstagram

Bana, acı duymak ihtiyacıyla yarasını isteyerek deşiyormuş gibi geldi... İnsan yüreği büyük kayıplar karşısında çoğu zaman bu ihtiyacı duyar!...
#dostoyevski #ezilenler

Bana, acı duymak ihtiyacıyla yarasını isteyerek deşiyormuş gibi geldi... İnsan yüreği büyük kayıplar karşısında çoğu zaman bu ihtiyacı duyar!... #dostoyevski #ezilenler

Bir insanın en iyi tarifi iki ayaklı ve nankör olmasıdır. -Fyodor Dostoyevski - Ezilenler
#tbt#tb #words#photooftheday#wordoftheday#alıntı#instagram#picofday #oku #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

Bir insanın en iyi tarifi iki ayaklı ve nankör olmasıdır. -Fyodor Dostoyevski - Ezilenler #tbt #tb #words #photooftheday #wordoftheday #alıntı #instagram #picofday #oku #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

#dostoyevski Dünyaca ünlü Rus yazar 19.yüzyıl realizminin güçlü temsilcilerindendir. Dine ve geleneklere bağlı kalmış,eserlerinde ruh tahlillerine geniş yer vermiştir deyim yerindeyse efsanevi karakterler yaratmıştır. .
#insancıklar #beyazgeceler #ezilenler #suçveceza #kumarbaz #budala #karamazovkardeşler #başkasınınkarısı #ölülerevindenanılar .
#yeraltındannotlar a 'ben hasta bir adamım' diyerek başlar ve yarattığı karakterlerin psikolojisini derinlemesine işler. 2bölüm olan romanda önce yeraltı sonra yerüstü...2.bölümde adam yerüstüne çıkıyor,hesaplaşmalar yapıyor,neden bu hale geldiğini anlatmaya çalışıyor.Kitabın başı ve sonu olmaması bize Çehov tarzını anımsatıyor da diyebiliriz. Yeni bir kitap yorumunda görüşmek üzere ,keyifli okumalar....
📚Herhangi bir işe başlamadan önce, ilkin rahatlamak ,bütün şüphe ve tereddütlerden kurtulmuş olmak şarttır..
📚Çünkü insan ahmak bir yaratıktır,son derece ahmak! Daha doğrusu ahmak değil de nankördür,eşine rastlanmayacak derecede nankördür..
📚Kitaplar bana zevk,heyecan,ıstırap veriyordu. Zaman zaman son derece bıktırdığı da oluyordu..
#neokudum #okudumbitti #kitaptanalıntı #kitaptavsiyesi

#dostoyevski Dünyaca ünlü Rus yazar 19.yüzyıl realizminin güçlü temsilcilerindendir. Dine ve geleneklere bağlı kalmış,eserlerinde ruh tahlillerine geniş yer vermiştir deyim yerindeyse efsanevi karakterler yaratmıştır. . #insancıklar #beyazgeceler #ezilenler #suçveceza #kumarbaz #budala #karamazovkardeşler #başkasınınkarısı #ölülerevindenanılar . #yeraltındannotlar a 'ben hasta bir adamım' diyerek başlar ve yarattığı karakterlerin psikolojisini derinlemesine işler. 2bölüm olan romanda önce yeraltı sonra yerüstü...2.bölümde adam yerüstüne çıkıyor,hesaplaşmalar yapıyor,neden bu hale geldiğini anlatmaya çalışıyor.Kitabın başı ve sonu olmaması bize Çehov tarzını anımsatıyor da diyebiliriz. Yeni bir kitap yorumunda görüşmek üzere ,keyifli okumalar.... 📚Herhangi bir işe başlamadan önce, ilkin rahatlamak ,bütün şüphe ve tereddütlerden kurtulmuş olmak şarttır.. 📚Çünkü insan ahmak bir yaratıktır,son derece ahmak! Daha doğrusu ahmak değil de nankördür,eşine rastlanmayacak derecede nankördür.. 📚Kitaplar bana zevk,heyecan,ıstırap veriyordu. Zaman zaman son derece bıktırdığı da oluyordu.. #neokudum #okudumbitti #kitaptanalıntı #kitaptavsiyesi

#dostoyevski
Keşke imkân olsaydı da (ki insan tabiatı için bu asla mümkün değildir)herkes, hepimiz, benliğimizin en gizli köşelerini olduğu gibi açığa vurabilseydik; başkalarına, hatta en yakın dostlarımıza, sırası gelince kendimize bile itiraf etmekten çekindiğimiz ne varsa, hepsini korkmadan ortaya dökebilseydik, dünyayı saracak pis kokudan hepimiz boğulurduk. Parantez içinde söyleyeyim, toplumu düzenleyen yasalar, görgü kuralları bu bakımdan iyidir zaten. Derin bir fikir gizlidir bunlarda; ahlaki olduğu iddia edilemeyecek ama, koruyucu, bize rahatlık sağlayan bir fikir. Bu da azımsanmamalı, çünkü ahlak da rahatlıktan başka bir şey değildir, yani rahatımız için icat edilmiştir. …Son olarak şunu söyleyeyim: Kusurlarımı, ahlaksızlığımı, sefihliğimi başıma kakıyorsunuz; oysa bütün suçum başkalarından daha içten olmam, o kadar. Demin de dediğim gibi, başkalarının kendilerinden bile sakladığı gerçekleri ben açıkça ortaya döküyorum.
#ezilenler #kitapalıntıları #okumaközgürlüktür
#bookstagram #insabook
#kitaptansözler #1kitap1fotograf
#bookislife #lifestyle
#loveislove #literature
#travelphotography #naturephotography
#objektifimden #bodrum

#dostoyevski Keşke imkân olsaydı da (ki insan tabiatı için bu asla mümkün değildir)herkes, hepimiz, benliğimizin en gizli köşelerini olduğu gibi açığa vurabilseydik; başkalarına, hatta en yakın dostlarımıza, sırası gelince kendimize bile itiraf etmekten çekindiğimiz ne varsa, hepsini korkmadan ortaya dökebilseydik, dünyayı saracak pis kokudan hepimiz boğulurduk. Parantez içinde söyleyeyim, toplumu düzenleyen yasalar, görgü kuralları bu bakımdan iyidir zaten. Derin bir fikir gizlidir bunlarda; ahlaki olduğu iddia edilemeyecek ama, koruyucu, bize rahatlık sağlayan bir fikir. Bu da azımsanmamalı, çünkü ahlak da rahatlıktan başka bir şey değildir, yani rahatımız için icat edilmiştir. …Son olarak şunu söyleyeyim: Kusurlarımı, ahlaksızlığımı, sefihliğimi başıma kakıyorsunuz; oysa bütün suçum başkalarından daha içten olmam, o kadar. Demin de dediğim gibi, başkalarının kendilerinden bile sakladığı gerçekleri ben açıkça ortaya döküyorum. #ezilenler #kitapalıntıları #okumaközgürlüktür #bookstagram #insabook #kitaptansözler #1kitap1fotograf #bookislife #lifestyle #loveislove #literature #travelphotography #naturephotography #objektifimden #bodrum

Dostoyevski, Ezilenler kitabında şöyle diyordu; “Ah o tatlı çocukluk çağım, neredesin?” Resim: @alimiriart
📎@sozpencerem 🌾
.
.
.
.
.
.
.
.
#Edebiyat #Şiir #Söz #Kitap #Gece #Çay #Aşk #gunaydin #siirsokakta #sabahattinali #kitapalıntıları #efkarlivideolar #efkarlısözler #dostoyevski #Ezilenler #Çocuk

Dostoyevski, Ezilenler kitabında şöyle diyordu; “Ah o tatlı çocukluk çağım, neredesin?” Resim: @alimiriart 📎 @sozpencerem 🌾 . . . . . . . . #Edebiyat #Şiir #Söz #Kitap #Gece #Çay #Aşk #gunaydin #siirsokakta #sabahattinali #kitapalıntıları #efkarlivideolar #efkarlısözler #dostoyevski #Ezilenler #Çocuk

Hastalık ve ölüm, beni ve sevdiklerimi yakalayıp sonsuzluğa götürecek, geriye pis bir koku ve kurtçuklardan başka bir şey kalmayacak. Yaşadıklarım ve başarılarım, er-geç unutulup kaybolacak ve ben, o zaman hayatta olmayacağım. O zaman; bütün bu hengame niye? Neden çabalıyoruz ki boşu boşuna?
İnsanoğlu nasıl olur da bu boşluğu görmeden hala yaşama devam edip, onun için çaba sarf eder? Anlaşılacak gibi değil açıkcası... -Lev N. Tolstoy - İtiraflarım.. Yaşama arzum, hayata inancım vardı!.. Fakat bu düşüncenin ardından bir kahkaha attığımı da hatırlıyorum. -Fyodor Dostoyevski - Ezilenler
#tbt#tb #words#photooftheday#wordoftheday#alıntı#instagram#picofday #oku #levnikolayeviçtolstoy #itiraflarım #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

Hastalık ve ölüm, beni ve sevdiklerimi yakalayıp sonsuzluğa götürecek, geriye pis bir koku ve kurtçuklardan başka bir şey kalmayacak. Yaşadıklarım ve başarılarım, er-geç unutulup kaybolacak ve ben, o zaman hayatta olmayacağım. O zaman; bütün bu hengame niye? Neden çabalıyoruz ki boşu boşuna? İnsanoğlu nasıl olur da bu boşluğu görmeden hala yaşama devam edip, onun için çaba sarf eder? Anlaşılacak gibi değil açıkcası... -Lev N. Tolstoy - İtiraflarım.. Yaşama arzum, hayata inancım vardı!.. Fakat bu düşüncenin ardından bir kahkaha attığımı da hatırlıyorum. -Fyodor Dostoyevski - Ezilenler #tbt #tb #words #photooftheday #wordoftheday #alıntı #instagram #picofday #oku #levnikolayeviçtolstoy #itiraflarım #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

🇹🇷 Klasikler... Klasikler... Klasikleri okumak her zaman zordur, özellikle özetsiz tam çeviri okuyorsanız. Bazen dil çok ağır gelir, hiçbir şey anlamazsınız. Bazen de olaylar çok ağırdır, taşıyamazsınız. Üniversitede aldığım bir dizi klasikler serisine şöyle bir baktığımda korkmuştum. Hiçbirini okumayacağım diye düşünmüştüm ama sonra gözüme bu ince roman çarptı. İnce olduğu için bir çırpıda okurum diye düşünüp başlamıştım ama derslerin yoğunluğundan sadece elimde gezdirmiş, sonra da başka bir kitaba başlayıp unutmuştum. Arşivimden çıkan bu fotoğraf ile eskilere gittim resmen. Şuan okuduğum kitap biter bitmez, klasiklere bir dönüş yapacağım! Sizin klasiklerle ilgili düşünceleriniz neler? Favori klasiğiniz hangisi? 📚 🇬🇧Classics... Classics... It's always hard to read classical novels. Sometime the manner of telling is too hard for us to understand. And sometime the case of book is too heavy for us to handle. I have looked at the series of classics that I bought when I was in college. And then I got scared, I thought 'I will never able to read any of these'. But after, I've seen this little, short novel and said 'that's it. I am gonna start with this'. But my lessons were too hard, I couldn't read but traveling with it. And I started reading another book so totally forgot about this classic. I found this photo in my archive and I decided to read this classical novel when I finished my current reading book! Is there any classical novel you read? Let me know your favorite classic! 📚

🇹🇷 Klasikler... Klasikler... Klasikleri okumak her zaman zordur, özellikle özetsiz tam çeviri okuyorsanız. Bazen dil çok ağır gelir, hiçbir şey anlamazsınız. Bazen de olaylar çok ağırdır, taşıyamazsınız. Üniversitede aldığım bir dizi klasikler serisine şöyle bir baktığımda korkmuştum. Hiçbirini okumayacağım diye düşünmüştüm ama sonra gözüme bu ince roman çarptı. İnce olduğu için bir çırpıda okurum diye düşünüp başlamıştım ama derslerin yoğunluğundan sadece elimde gezdirmiş, sonra da başka bir kitaba başlayıp unutmuştum. Arşivimden çıkan bu fotoğraf ile eskilere gittim resmen. Şuan okuduğum kitap biter bitmez, klasiklere bir dönüş yapacağım! Sizin klasiklerle ilgili düşünceleriniz neler? Favori klasiğiniz hangisi? 📚 🇬🇧Classics... Classics... It's always hard to read classical novels. Sometime the manner of telling is too hard for us to understand. And sometime the case of book is too heavy for us to handle. I have looked at the series of classics that I bought when I was in college. And then I got scared, I thought 'I will never able to read any of these'. But after, I've seen this little, short novel and said 'that's it. I am gonna start with this'. But my lessons were too hard, I couldn't read but traveling with it. And I started reading another book so totally forgot about this classic. I found this photo in my archive and I decided to read this classical novel when I finished my current reading book! Is there any classical novel you read? Let me know your favorite classic! 📚

Bir zamanlar heyecandan uyuyamazdık
Şimdi saat olmuş sabahın beşi
İçimi saran yaşam kaygısı
Bayramlıklarımın kaybolması kadar ağır
Çocuk olsam annemin eteğine sarılıp ağlardım hıçkıra hıçkıra
Büyüdük ve yitirdik duygularımızı
Özlüyorum annemi yalan değil
Ama uzaktayım
Belki de bunun için uzaktayım
Bayramlık olsa derdim
Varını yoğunu satar alırdı üstüme bir şeyler
Utandırmazdı arkadaşlarıma
Hangi birini anlatayım ben şimdi anneme?
Dökülen kanlar...
Katledilen doğa...
İnsanların birbirine olan kin ve nefreti...
Bolluk içinde yaşayanların artıklarına muhtaç insanlar...
Ezilen azınlıklar...
Saklanan kimlikler...
Katledilen hayaller...
Satın alınan bedenler...
Saçma sapan adalet sistemi...
Ve biz, sistemin medeni köleleri
Biz karnımızı doyurmaya yetişmeye çalışırken
Neler yitiriyoruz farkında değiliz
Belki de farkındayız
Saklanıyoruz
Kaçıyoruz
Susuyoruz
Ağlayamıyoruz bile
Büyüdük ve yitirdik herşeyi
Şimdi ne yapsa kapatamaz anneler utancımızı...
-Orhan Şen-

Bir zamanlar heyecandan uyuyamazdık Şimdi saat olmuş sabahın beşi İçimi saran yaşam kaygısı Bayramlıklarımın kaybolması kadar ağır Çocuk olsam annemin eteğine sarılıp ağlardım hıçkıra hıçkıra Büyüdük ve yitirdik duygularımızı Özlüyorum annemi yalan değil Ama uzaktayım Belki de bunun için uzaktayım Bayramlık olsa derdim Varını yoğunu satar alırdı üstüme bir şeyler Utandırmazdı arkadaşlarıma Hangi birini anlatayım ben şimdi anneme? Dökülen kanlar... Katledilen doğa... İnsanların birbirine olan kin ve nefreti... Bolluk içinde yaşayanların artıklarına muhtaç insanlar... Ezilen azınlıklar... Saklanan kimlikler... Katledilen hayaller... Satın alınan bedenler... Saçma sapan adalet sistemi... Ve biz, sistemin medeni köleleri Biz karnımızı doyurmaya yetişmeye çalışırken Neler yitiriyoruz farkında değiliz Belki de farkındayız Saklanıyoruz Kaçıyoruz Susuyoruz Ağlayamıyoruz bile Büyüdük ve yitirdik herşeyi Şimdi ne yapsa kapatamaz anneler utancımızı... -Orhan Şen-

Etkileyici bir Dostoyevski romanı. Ergün Altay çevirisi, tam metin. Ezilenler(CİLTLİ, ŞÖMİZLİ) , Altın Kitaplar Yayınevi, 1971, 432 Sayfa. Sadece 10 TL.
#ezilenler #dostoyevski #fyodordostoyevsky #ergünaltay #altınkitaplaryayınevi #ikincielkitap #birincibaski #imzalıkitap #eskikitap #ucuzkitap #kelepirkitap #kitapsatış #satılıkkitap #ilkbaskı #birincibaskı

Etkileyici bir Dostoyevski romanı. Ergün Altay çevirisi, tam metin. Ezilenler(CİLTLİ, ŞÖMİZLİ) , Altın Kitaplar Yayınevi, 1971, 432 Sayfa. Sadece 10 TL. #ezilenler #dostoyevski #fyodordostoyevsky #ergünaltay #altınkitaplaryayınevi #ikincielkitap #birincibaski #imzalıkitap #eskikitap #ucuzkitap #kelepirkitap #kitapsatış #satılıkkitap #ilkbaskı #birincibaskı

Che Guevara ezilen halkın yanında
Olduğu için terörist ilan ettiniz
Oysa terorist olan bir insanin
Kaç ülkede heykel'i yapilmaz di ♥️✌
#ferhat .
#cheguevara #ezilenler #rooney00_

Che Guevara ezilen halkın yanında Olduğu için terörist ilan ettiniz Oysa terorist olan bir insanin Kaç ülkede heykel'i yapilmaz di ♥️✌ #ferhat . #cheguevara #ezilenler #rooney00_

#fyodormihayloviçdostoyevski #ezilenler
Yazarın kendisini anlattığı daha doğrusu bir kısmında kendini anlatıp sonra oluşturduğu karakter mâl ettiği bir yazarın hikayesi.Kitaptaki yazar karakteri sıklık ile karsilastigi dikkatini çeken bir ihtiyarin ellerinde ölmesi ile başlıyor hikaye. Bu ihtiyarin ziyaretine gelen gizemli kızın yaşadıkları,yazar karakterinin sevdiği kızın sırf mutlu olabilmesi için olanca gayretini konu alıyor.
İnsanciklar eserinden sonra 1861 yılında yazdığı bu eser elestirmenlerin sert tepkileri ile karşılaşsa da geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı.
Diğer okuduğum eserlerine göre biraz hayal kırıklığına uğratmis olsa da Dostoyevski ile bir eseri ile daha sohbet etme imkanı tarif edilemez idi.
Şimdiden iyi seyirler dilerim
#neokudum #okumak #okumakgüzeldir #kitapkurdu #kitaplık #kitap #booklike #bookstagram #instabook #vscobook #hope #life #freedom #believe #religion #love #live #happy #books

#fyodormihayloviçdostoyevski #ezilenler Yazarın kendisini anlattığı daha doğrusu bir kısmında kendini anlatıp sonra oluşturduğu karakter mâl ettiği bir yazarın hikayesi.Kitaptaki yazar karakteri sıklık ile karsilastigi dikkatini çeken bir ihtiyarin ellerinde ölmesi ile başlıyor hikaye. Bu ihtiyarin ziyaretine gelen gizemli kızın yaşadıkları,yazar karakterinin sevdiği kızın sırf mutlu olabilmesi için olanca gayretini konu alıyor. İnsanciklar eserinden sonra 1861 yılında yazdığı bu eser elestirmenlerin sert tepkileri ile karşılaşsa da geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı. Diğer okuduğum eserlerine göre biraz hayal kırıklığına uğratmis olsa da Dostoyevski ile bir eseri ile daha sohbet etme imkanı tarif edilemez idi. Şimdiden iyi seyirler dilerim #neokudum #okumak #okumakgüzeldir #kitapkurdu #kitaplık #kitap #booklike #bookstagram #instabook #vscobook #hope #life #freedom #believe #religion #love #live #happy #books

'PUÇ OLDUM' - Vedat Çetin (80 Lira / Aram Yayınları 1. Baskı 2012 / 253 Sayfa)
Zor yıllardı 12 Eylül askeri darbesini izleyen yıllar. Toplum askerlerce teslim alınmıştı. Her taraf bir hapishane, her meydan birer toplama alın durumuna getirilmişti.
12 Eylül Diyarbakır 5 Nolu cezaevi tutuklanan insanların 90 güne varan bir gözaltı sorgusundan sonra yüzlerinde kanı çekilmiş bir şekilde ve yara bere içinde getirildikleri bir yerdi. Burada da işkenceler sonlanmıyor, kimliği ve kişiliği hedef alan daha yoğun ve sürekli bir işkence ortamında buyuordu kendini.
Mahkemelerde de bu işkencenin bir parçası idi. Her şey mahkemelerde yargılanan siyasi tutukluyu savunmasız, sözsüz, kişiliksiz bırakmaya; hak ve hukuktan, kendi kimliğinden soyutlamaya ayarlıydı. 'Puç Oldum!' yaşanan tüm vahşetin özü gibi duruyor.
O yıllar aynı zamanda tarihi anlardı. Böylesi bir dönemde avukatlık yapmak riskli olmakla birlikte tarihi anlara tanıklık etmek anlamına da geliyordu. Yine o zor yıllarda, kitapta kullanılan bir ifade ile 'moral avukatlığı' yapmak da önemli ve anlamlıydı.
12 Eylül askeri mahkemelerinin trajedesinin adı olan 'Puç Oldum! sözü şimdi Vedat Çetin'in kaleminden çıkmış bir kitaptır. Bu kitap, Türkiye7de Kürtler için önemli dönemeçler olan 1960 askeri darbesi, 12 Mart 1971 askeri muhtırası ve 12 Eylül askeri darbe dönemlerini de yansıtıyor. Bu kitap geniş biçimde 12 Eylül ve OHAL döneminin tanıkları olan üç avukatın hayat hikayesinden oluşuyor. Sıkıyönetim ve darbe yıllarını üç avukatın doğrudan yaşam öykülerinden okumak geçmişe ışık tutması açısından değerli bir çalışmadır.
İrfan Babaoğlu
#vedatcetin #kürtler #darbe #ask #kitapönerisi #kitap #protestsahaf #siir #siirler #kitapönerisi #ezilenler #devrim #adalet

'PUÇ OLDUM' - Vedat Çetin (80 Lira / Aram Yayınları 1. Baskı 2012 / 253 Sayfa) Zor yıllardı 12 Eylül askeri darbesini izleyen yıllar. Toplum askerlerce teslim alınmıştı. Her taraf bir hapishane, her meydan birer toplama alın durumuna getirilmişti. 12 Eylül Diyarbakır 5 Nolu cezaevi tutuklanan insanların 90 güne varan bir gözaltı sorgusundan sonra yüzlerinde kanı çekilmiş bir şekilde ve yara bere içinde getirildikleri bir yerdi. Burada da işkenceler sonlanmıyor, kimliği ve kişiliği hedef alan daha yoğun ve sürekli bir işkence ortamında buyuordu kendini. Mahkemelerde de bu işkencenin bir parçası idi. Her şey mahkemelerde yargılanan siyasi tutukluyu savunmasız, sözsüz, kişiliksiz bırakmaya; hak ve hukuktan, kendi kimliğinden soyutlamaya ayarlıydı. 'Puç Oldum!' yaşanan tüm vahşetin özü gibi duruyor. O yıllar aynı zamanda tarihi anlardı. Böylesi bir dönemde avukatlık yapmak riskli olmakla birlikte tarihi anlara tanıklık etmek anlamına da geliyordu. Yine o zor yıllarda, kitapta kullanılan bir ifade ile 'moral avukatlığı' yapmak da önemli ve anlamlıydı. 12 Eylül askeri mahkemelerinin trajedesinin adı olan 'Puç Oldum! sözü şimdi Vedat Çetin'in kaleminden çıkmış bir kitaptır. Bu kitap, Türkiye7de Kürtler için önemli dönemeçler olan 1960 askeri darbesi, 12 Mart 1971 askeri muhtırası ve 12 Eylül askeri darbe dönemlerini de yansıtıyor. Bu kitap geniş biçimde 12 Eylül ve OHAL döneminin tanıkları olan üç avukatın hayat hikayesinden oluşuyor. Sıkıyönetim ve darbe yıllarını üç avukatın doğrudan yaşam öykülerinden okumak geçmişe ışık tutması açısından değerli bir çalışmadır. İrfan Babaoğlu #vedatcetin #kürtler #darbe #ask #kitapönerisi #kitap #protestsahaf #siir #siirler #kitapönerisi #ezilenler #devrim #adalet

'Kaderin baskısı altında ezilen daha niceleri uğradıkları haksızlığın üstüne üstüne gitmekten acı bir zevk duyarlar.' #dostoyevski #ezilenler #kitap #edebiyat #rusedebiyatı #kader #baskı #haksızlık #acı #gece #sessizlik #şiir #türkiye #istanbul

'Kaderin baskısı altında ezilen daha niceleri uğradıkları haksızlığın üstüne üstüne gitmekten acı bir zevk duyarlar.' #dostoyevski #ezilenler #kitap #edebiyat #rusedebiyatı #kader #baskı #haksızlık #acı #gece #sessizlik #şiir #türkiye #istanbul

“Dostoyevski, Ezilenler”
Epeydir bu kitabı okuyorum bir ara uzun konuşma metinlerinden sıkılır gibi olmuştum, insan duygularının çok ayrıntılı tahvil edilmesi kitabı uzatmış diye düşünüyordum. Ama anladımki dostoyevski insanların psikolojilerinide ortaya koymuş. Bir çok karakter var ve hepsinin ayrı hikayesi sanki. Adının düşündürdüğü gibi işçi sınıfının ezilmesi değil de, kötülerin karşısında iyilerin ezilmesiydi okuduğumuz. Sonlara doğru o kadar kapıldım ki küçük kız Nelly’nin sonunu gece 2 de ağlayarak bitirdim. .
.
“Ne yapıyorsun Elena diye bağırdım? Hırçınlığını şaşkınlıkla seyrediyordum. Artık bundan sonra ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Bu vahşi, kalbi katılaşmış küçük şeye ancak iyilik tesir edebilirdi. Ömründe iyi insanlarla hiç karşılaşmamış gibi bir hali vardı.”
.
.
#fyodordostoyevski #ezilenler #dostoyevski #book #bookstagram #kitap #okumayolculuğum #dünyaklasikleri #kitapalıntıları #books #culture #edebiyat #cofee #booklover

“Dostoyevski, Ezilenler” Epeydir bu kitabı okuyorum bir ara uzun konuşma metinlerinden sıkılır gibi olmuştum, insan duygularının çok ayrıntılı tahvil edilmesi kitabı uzatmış diye düşünüyordum. Ama anladımki dostoyevski insanların psikolojilerinide ortaya koymuş. Bir çok karakter var ve hepsinin ayrı hikayesi sanki. Adının düşündürdüğü gibi işçi sınıfının ezilmesi değil de, kötülerin karşısında iyilerin ezilmesiydi okuduğumuz. Sonlara doğru o kadar kapıldım ki küçük kız Nelly’nin sonunu gece 2 de ağlayarak bitirdim. . . “Ne yapıyorsun Elena diye bağırdım? Hırçınlığını şaşkınlıkla seyrediyordum. Artık bundan sonra ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Bu vahşi, kalbi katılaşmış küçük şeye ancak iyilik tesir edebilirdi. Ömründe iyi insanlarla hiç karşılaşmamış gibi bir hali vardı.” . . #fyodordostoyevski #ezilenler #dostoyevski #book #bookstagram #kitap #okumayolculuğum #dünyaklasikleri #kitapalıntıları #books #culture #edebiyat #cofee #booklover

Ağrı Kitap Kulübü üyelerimiz Ağustos ayının ilk kitabı şibumi-Trevanian kitabıyla birlikte hangi kitapları okuyor serimizde , değerli üyemiz @ummugulsumaslan_ ın bize önerdiği bu güzel kitap için teşekkür eder , keyifli okumalar dileriz😇🙏🏻
.
.
Acının insanın güzelleştireceğini söyleyen Dostoyevski sevebilmek için de acımanın zorunluluğuna inanır. Günlük yayaşamı 'şekilsiz hümanizmasıyla'cehenneme dönüştüren Dostoyevski aynı zamanda pasifist iradeyle insanı azaltmıyor mu ? Abartılı tesadüflerle örülmüş Ezilenler romanında yaratılan tiplere bakılarak bu soruya yanıt verebilirsiniz.
#dostoyevski #dostoyevskisözleri #ezilenler #kitap #kitapönerisi #agrıkitapkulübü #üyelerimizneokuyor #okudumbitti #ağrı #kitapkulübü

Ağrı Kitap Kulübü üyelerimiz Ağustos ayının ilk kitabı şibumi-Trevanian kitabıyla birlikte hangi kitapları okuyor serimizde , değerli üyemiz @ummugulsumaslan_ ın bize önerdiği bu güzel kitap için teşekkür eder , keyifli okumalar dileriz😇🙏🏻 . . Acının insanın güzelleştireceğini söyleyen Dostoyevski sevebilmek için de acımanın zorunluluğuna inanır. Günlük yayaşamı 'şekilsiz hümanizmasıyla'cehenneme dönüştüren Dostoyevski aynı zamanda pasifist iradeyle insanı azaltmıyor mu ? Abartılı tesadüflerle örülmüş Ezilenler romanında yaratılan tiplere bakılarak bu soruya yanıt verebilirsiniz. #dostoyevski #dostoyevskisözleri #ezilenler #kitap #kitapönerisi #agrıkitapkulübü #üyelerimizneokuyor #okudumbitti #ağrı #kitapkulübü

#dostoyevski #ezilenler #kitap #en #sadik #dost 🌳🌳🌳
Ne diyordu değirmenci;
'Bu nasıl çark ulan!
Buğday bizim, ezilen biz.
Un olan biz, aç kalan biz.
Kimdir bu doymak bilmeyen soysuz?' #şiir #şiirsokakta #özlüsözler #isci #mitarbeiter #kardeş #halka #halk #ezilenler #resim #resimler

Ne diyordu değirmenci; 'Bu nasıl çark ulan! Buğday bizim, ezilen biz. Un olan biz, aç kalan biz. Kimdir bu doymak bilmeyen soysuz?' #şiir #şiirsokakta #özlüsözler #isci #mitarbeiter #kardeş #halka #halk #ezilenler #resim #resimler

Ezilenler | Dostoyevski
Yaşayanlar beni anlar, bazı yazarları okumadan önce bir korku duyar insan: bu kadar ağır bir klasiğin altından kalkabilecek miyim? Dostoyevski benim için aynen böyle bir yazar ve eserleri de aynen bu şekilde korku salıyor/du. Derken bir güün, yeraltından notları re-read yaptım ve aslında korkulacak bir tarafı olmadığını fark ettim. Önyargılarınızı attıktan sonra boşa evham yapmışım diyorsunuz. Ve bir yılı aşkın bir süredir kitaplığımda okunmayı bekleyen ezilenler’i okumaya başladım.
Gerçekten çok güzeldi!
Ve dilinin akıcılığı, seçilen konunun aktarılışı... Fazlasıyla beğendim ve tahminimden kısa sürede bitirdim.
Kitapta iki farklı hikaye işleniyor ve sonunda bunlar birbiriyle iç içe giriyor. Ana karakter Vanya ise, okura bu iki hikayeyi güzel bir dille anlatıyor. Aynı zamanda dışarıdan iki hikayenin gidişatının benzerliğini fark edip o an yaşanmakta olan hikayenin, yaşanmış olan hikaye gibi sonuçlanmasını engellemeye çalışıyor.
Lütfen bir klasik oluşu, sayfa sayısı vs. sizi korkutmasın. Alın ve okuyun. Kitapla ve sevgiyle kalın🕊

Ezilenler | Dostoyevski Yaşayanlar beni anlar, bazı yazarları okumadan önce bir korku duyar insan: bu kadar ağır bir klasiğin altından kalkabilecek miyim? Dostoyevski benim için aynen böyle bir yazar ve eserleri de aynen bu şekilde korku salıyor/du. Derken bir güün, yeraltından notları re-read yaptım ve aslında korkulacak bir tarafı olmadığını fark ettim. Önyargılarınızı attıktan sonra boşa evham yapmışım diyorsunuz. Ve bir yılı aşkın bir süredir kitaplığımda okunmayı bekleyen ezilenler’i okumaya başladım. Gerçekten çok güzeldi! Ve dilinin akıcılığı, seçilen konunun aktarılışı... Fazlasıyla beğendim ve tahminimden kısa sürede bitirdim. Kitapta iki farklı hikaye işleniyor ve sonunda bunlar birbiriyle iç içe giriyor. Ana karakter Vanya ise, okura bu iki hikayeyi güzel bir dille anlatıyor. Aynı zamanda dışarıdan iki hikayenin gidişatının benzerliğini fark edip o an yaşanmakta olan hikayenin, yaşanmış olan hikaye gibi sonuçlanmasını engellemeye çalışıyor. Lütfen bir klasik oluşu, sayfa sayısı vs. sizi korkutmasın. Alın ve okuyun. Kitapla ve sevgiyle kalın🕊

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski - Ezilenler
...
Səhifə - 395
...
Yeni bir kitab postu. Dostoyevskidən oxuduğum ilk əsər. Kitabı çox bəyəndim. Həqiqətən möhtəşəm idi. Duyğular, hisslər çox yaxşı təsvir edilmişdi. Kitaba başlamamış axıcı olmayacağını düşünmüşdüm. Amma əksinə. Çox axıcı bir dillə yazılmışdı. Sadəcə oxuyarkən adlara diqqət edin. Sonra başınız qarışa bilər.
...
10/10
...
Kitabın mövzusuna gəldikdə isə, baş qəhrəmanımız roman yazarı İvan Petroviç İhmenevlər ailəsinin yaxın dostudur. Və ailənin yeganə qızı Nataşanı (Natalya Nikolayevna) sevir və hərkəsin bundan xəbəri. Lakin Nataşa sevdiyi başqa bir oğlan üçün (Alyoşa) evdən qaçır. Baş qəhrəmanımızın hərşeydən xəbəri var və evdən qaçanda və daha sonralar Nataşaya kömək edir. Hər zaman onun yanında olur. Kitabın qalan hissəsində qəhrəmanlarımızın başına gələn hadisələri izləyirik. ...
Kitabı çox bəyəndim. Əminəm ki, oxusaz siz də bəyənəcəksiz. Şiddətlə tövsiyə edirəm. Dostoyevski ilə tanışlıq üçün uyğun əsərdir. Yəni heç Dostoyevski oxumamısınızsa bununla başlaya bilərsiz.
...
Kitabı 'Yeraltından Notlar' və 'Kumarbaz' ilə birlikdə @libershop.az-dan 17 manata əldə etmişdim.
#reading #readingtime #read #bookstagram #bookblogger #books #bookstagramturkey #blogger #book #bookworm #ezilenler #fyodordostoyevsky #dontstopreading

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski - Ezilenler ... Səhifə - 395 ... Yeni bir kitab postu. Dostoyevskidən oxuduğum ilk əsər. Kitabı çox bəyəndim. Həqiqətən möhtəşəm idi. Duyğular, hisslər çox yaxşı təsvir edilmişdi. Kitaba başlamamış axıcı olmayacağını düşünmüşdüm. Amma əksinə. Çox axıcı bir dillə yazılmışdı. Sadəcə oxuyarkən adlara diqqət edin. Sonra başınız qarışa bilər. ... 10/10 ... Kitabın mövzusuna gəldikdə isə, baş qəhrəmanımız roman yazarı İvan Petroviç İhmenevlər ailəsinin yaxın dostudur. Və ailənin yeganə qızı Nataşanı (Natalya Nikolayevna) sevir və hərkəsin bundan xəbəri. Lakin Nataşa sevdiyi başqa bir oğlan üçün (Alyoşa) evdən qaçır. Baş qəhrəmanımızın hərşeydən xəbəri var və evdən qaçanda və daha sonralar Nataşaya kömək edir. Hər zaman onun yanında olur. Kitabın qalan hissəsində qəhrəmanlarımızın başına gələn hadisələri izləyirik. ... Kitabı çox bəyəndim. Əminəm ki, oxusaz siz də bəyənəcəksiz. Şiddətlə tövsiyə edirəm. Dostoyevski ilə tanışlıq üçün uyğun əsərdir. Yəni heç Dostoyevski oxumamısınızsa bununla başlaya bilərsiz. ... Kitabı 'Yeraltından Notlar' və 'Kumarbaz' ilə birlikdə @libershop .az-dan 17 manata əldə etmişdim. #reading #readingtime #read #bookstagram #bookblogger #books #bookstagramturkey #blogger #book #bookworm #ezilenler #fyodordostoyevsky #dontstopreading

Merve’yle mayıs ayınca okuduğumuz müthiş akıcı #dostoyevski eseri 🎈 Ezilenler’i isminden dolayı işçi ve köylü sınıfının sorunlarıyla ilgili sanmıştım. Fakat aşk romanıydı. İçinde otobiyografik ögeler de barındırıyor. Aşk hikayesi ön plandayken, biz Dostoyevski’nin yine müthiş cümlelerini okuyoruz. Bazı sayfalara notlar alarak okudum. Ahlak kurallarının neden gerekliği olduğu kısmını okurken hayranlığım bir kat daha arttı. Yine insana kötü bir yerden bakıyor Dostoyevski.
📍 Böyle arzulara ancak alçaklık derler, değil mi? Öyle olsun. Alçaklık diyorum ama, beni bırakasa da, kovsa da dünyanın öbür ucuna kadar peşinden gideceğim. Eve dönmem için beni kandırmaya çalışıyorsun. Neye yarar? Dönerim, ama beni yarın çağırsın yine çıkar giderim; bir köpeği çağırır gibi, ıslıkla seslense bile arkasından koşarım. Istırap mı? Onun verdiği hiçbir ıstıraptan korkmam.
📍 Okudum hayatım, okudum, ben de okudum. Senin ilk ürününden söz ediyorum. Okuyunca az kala adam oluyordum. Az kala. Sonra düşündüm taşındım, namussuz kalmayı tercih ettim. Böyle işte...
#godsofbooks #goodsofbooks2019 #goodsofbooksdostoyevski #goodsofbooksdünyaklasikleri #kitapsaati #kitapalintisi #ezilenler #dünyaedebiyatı

Merve’yle mayıs ayınca okuduğumuz müthiş akıcı #dostoyevski eseri 🎈 Ezilenler’i isminden dolayı işçi ve köylü sınıfının sorunlarıyla ilgili sanmıştım. Fakat aşk romanıydı. İçinde otobiyografik ögeler de barındırıyor. Aşk hikayesi ön plandayken, biz Dostoyevski’nin yine müthiş cümlelerini okuyoruz. Bazı sayfalara notlar alarak okudum. Ahlak kurallarının neden gerekliği olduğu kısmını okurken hayranlığım bir kat daha arttı. Yine insana kötü bir yerden bakıyor Dostoyevski. 📍 Böyle arzulara ancak alçaklık derler, değil mi? Öyle olsun. Alçaklık diyorum ama, beni bırakasa da, kovsa da dünyanın öbür ucuna kadar peşinden gideceğim. Eve dönmem için beni kandırmaya çalışıyorsun. Neye yarar? Dönerim, ama beni yarın çağırsın yine çıkar giderim; bir köpeği çağırır gibi, ıslıkla seslense bile arkasından koşarım. Istırap mı? Onun verdiği hiçbir ıstıraptan korkmam. 📍 Okudum hayatım, okudum, ben de okudum. Senin ilk ürününden söz ediyorum. Okuyunca az kala adam oluyordum. Az kala. Sonra düşündüm taşındım, namussuz kalmayı tercih ettim. Böyle işte... #godsofbooks #goodsofbooks2019 #goodsofbooksdostoyevski #goodsofbooksdünyaklasikleri #kitapsaati #kitapalintisi #ezilenler #dünyaedebiyatı

//.
Şu sıralar her gün önceden belirlediğim kitapları okumam gerekiyor. Bugünün talihlisi Dostoyevski Bey. Bir günde Ezilenler’i bitirmek benim için büyük bir başarı olacak.
Siz şu an hangi kitabı/ kitapları okuyorsunuz?
Sevgiyle kalın🕊
29.07.19 //

//. Şu sıralar her gün önceden belirlediğim kitapları okumam gerekiyor. Bugünün talihlisi Dostoyevski Bey. Bir günde Ezilenler’i bitirmek benim için büyük bir başarı olacak. Siz şu an hangi kitabı/ kitapları okuyorsunuz? Sevgiyle kalın🕊 29.07.19 //

Kedileri pek sevmem ama bu sefer ki kendini sevdirdi. Toplantıda resmen bizi dinledi, kafa salladı, kulagını uzattı, en sonunda da yattı oraya 😃. Konu neymiydi? Azinlıkta cocuk olmak. Sanırım konuya yakın buldu kendini 🙂. E boşuna demiyorlar kadın, çocuk ve hayvan olmayacaksın yoksa ezilirsin, dışlanırsın, kullanılmak istenirsin yabancı ve uzak bulunursun.... #kedi #kediler #azınlık #çocuk #kadın #uzak #yakin #ülke #toplantı #misafirimvar #kulakmisafiri #hayvan #ezilenler #dislanmak

Kedileri pek sevmem ama bu sefer ki kendini sevdirdi. Toplantıda resmen bizi dinledi, kafa salladı, kulagını uzattı, en sonunda da yattı oraya 😃. Konu neymiydi? Azinlıkta cocuk olmak. Sanırım konuya yakın buldu kendini 🙂. E boşuna demiyorlar kadın, çocuk ve hayvan olmayacaksın yoksa ezilirsin, dışlanırsın, kullanılmak istenirsin yabancı ve uzak bulunursun.... #kedi #kediler #azınlık #çocuk #kadın #uzak #yakin #ülke #toplantı #misafirimvar #kulakmisafiri #hayvan #ezilenler #dislanmak

M U T L U G Ü N L E R 🌼
#harfharfokuyorum grup arkadaşlarımla #dharfliyazarokuyorum etkinliğinde: “E Z İ L E N L E R” kitabını okudum. Canım #dostoyevski 👈🏻 Kız çocuğunun yaşadığı duygular ile psikolojik tahlilleri gayet başarılı işlenmiş olan bu canım kitap;birçok okuyucuya sabırlı ve bilinçli bir birey olarak çocuklarını şefkatle anlayabileceklerini empati ile birleştirip öğretiyor diyebilirim. 👀
Yaşadığı ağır travmaların sonsuz bir sevgiyle tamir edilişi de beni kitaba bağladı diyebilirim.
Gerçekçi ve içice olan aşkların hikayesine dönelim. Aşk dediğimiz duygu bize kalbin ve aklın aynı ahenkte seslenmesi; birbirinden hem bihaber bir o kadar da birbirine yekpare hücreler gibi saf temiz olmalıdır. 🖤Aklın kenara fırlatılıp kalbin tek başına konuştuğu aşkın bedelini anne karnındaki bebekten tutunda koca aileleri nasıl bir buhrana sürüklediği harika bir şekilde anlatılmış. 👉🏻İslenen karakterler ve duygular o kadar gerçekçi ve derin bir şekilde işlenmişti ki bana çok şeyler kattığını rahatlıkla söyleyebilirim. #okudumbitti ‘
#dostoyevski #ezilenler #sonsuzkitap #kitapönerisi #kitaptavsiyesi #bookshelf #bookstagram #bookstagramturkey #bookstore #instabook #kitapkurdu #kitap #book

M U T L U G Ü N L E R 🌼 #harfharfokuyorum grup arkadaşlarımla #dharfliyazarokuyorum etkinliğinde: “E Z İ L E N L E R” kitabını okudum. Canım #dostoyevski 👈🏻 Kız çocuğunun yaşadığı duygular ile psikolojik tahlilleri gayet başarılı işlenmiş olan bu canım kitap;birçok okuyucuya sabırlı ve bilinçli bir birey olarak çocuklarını şefkatle anlayabileceklerini empati ile birleştirip öğretiyor diyebilirim. 👀 Yaşadığı ağır travmaların sonsuz bir sevgiyle tamir edilişi de beni kitaba bağladı diyebilirim. Gerçekçi ve içice olan aşkların hikayesine dönelim. Aşk dediğimiz duygu bize kalbin ve aklın aynı ahenkte seslenmesi; birbirinden hem bihaber bir o kadar da birbirine yekpare hücreler gibi saf temiz olmalıdır. 🖤Aklın kenara fırlatılıp kalbin tek başına konuştuğu aşkın bedelini anne karnındaki bebekten tutunda koca aileleri nasıl bir buhrana sürüklediği harika bir şekilde anlatılmış. 👉🏻İslenen karakterler ve duygular o kadar gerçekçi ve derin bir şekilde işlenmişti ki bana çok şeyler kattığını rahatlıkla söyleyebilirim. #okudumbitti#dostoyevski #ezilenler #sonsuzkitap #kitapönerisi #kitaptavsiyesi #bookshelf #bookstagram #bookstagramturkey #bookstore #instabook #kitapkurdu #kitap #book

Erkek çocukların en keyif aldıkları şey toprak sahada top oynamaktı. Onlarca çocuğun arasında topu olanlar imtiyazlı sayılırdı. Olmayanlar ise bir köşede oyun için seçilmeyi beklerdi. Bu bekleyiş öylesine büyük bir acıya sebep olurdu ki; daha o yaşlarda oyuna katılamama ihtimaline dayanamayanlara hayat demir bir topuzla yalakalığı dalkavukluğu öğretirdi. Bu gün omurgasıyla yaşayabilenler O gün o acıya dayanabilenlerdir. #çocuk #topoynamak #topraksaha #çocukolmak #yaşam #irade #onur #adalet #ölüdeniz #fethiye #birkaçsatır #kitap #edebiyat #hayatöğretir #talih #ezilenler #gurur #tefekkür #düşünce

Erkek çocukların en keyif aldıkları şey toprak sahada top oynamaktı. Onlarca çocuğun arasında topu olanlar imtiyazlı sayılırdı. Olmayanlar ise bir köşede oyun için seçilmeyi beklerdi. Bu bekleyiş öylesine büyük bir acıya sebep olurdu ki; daha o yaşlarda oyuna katılamama ihtimaline dayanamayanlara hayat demir bir topuzla yalakalığı dalkavukluğu öğretirdi. Bu gün omurgasıyla yaşayabilenler O gün o acıya dayanabilenlerdir. #çocuk #topoynamak #topraksaha #çocukolmak #yaşam #irade #onur #adalet #ölüdeniz #fethiye #birkaçsatır #kitap #edebiyat #hayatöğretir #talih #ezilenler #gurur #tefekkür #düşünce

“-Düştü bunlar! dedi.
-Düş olan ne? diye sordum.
-Her şey, bu yıl olan biten her şey, diye yanıtladı.Ah, neden senin mutluluğunu da yok ettim sanki?
Gözlerinden,
‘Oysa ömrümüzün sonuna kadar mutlu olabilirdik!’ düşüncesini okudum...”

“-Düştü bunlar! dedi. -Düş olan ne? diye sordum. -Her şey, bu yıl olan biten her şey, diye yanıtladı.Ah, neden senin mutluluğunu da yok ettim sanki? Gözlerinden, ‘Oysa ömrümüzün sonuna kadar mutlu olabilirdik!’ düşüncesini okudum...”

Gelecekteki mutluluk uğruna sonuna kadar acı çekmek , onu yeni sıkıntılar pahasına elde etmek gerek .Acı her şeyi temizler.İnsan da yaşamda çok acı çeker.
Ezilenler, Dostoyevski
#tbt#tb #words#photooftheday#wordoftheday#alıntı#instagram#picofday #oku #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

Gelecekteki mutluluk uğruna sonuna kadar acı çekmek , onu yeni sıkıntılar pahasına elde etmek gerek .Acı her şeyi temizler.İnsan da yaşamda çok acı çeker. Ezilenler, Dostoyevski #tbt #tb #words #photooftheday #wordoftheday #alıntı #instagram #picofday #oku #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

Dostoyevskinin sürgünden sonra yazdığı ilk eser #ezilenler için yapılan genel yorum yazarı dünya edebiyatında ölümsüz kılan eserlerine ilk girişi temsil ettiği yönünde. Bildiğiniz gibi ben de kronolojik okuma yapıyorum Dostoyevskide ve şuana kadar okuduklarım içinde olay kurgusu en yoğun olan, bireysel acılara en fazla değinen kitabıydı. Asıl bundan sonraki #yeraltındannotlar #suçveceza gibi eserlerini iple çekiyorum.
.
.
📕Kitabın konusu aslında biraz yazarın hayatından ipuçları veriyor. Genç ve maddi sıkıntılar içindeki bir yazarın aşık olduğu kadına, kendisine rağmen aşığıyla yenibir hayat kurabilmesi için yardım etmesi ekseninde dönen bir kurgu ancak farklı katmanları da var kitabın. Özellikle annesini kaybetmiş küçük bir kızın yazara sığınması ve bu çocuğun ve ailesinin başından geçenler beni en çok etkileyen kısımlar oldu. ..
.
.📕Yazar karakteri öyle bir tahlil edip detaylandırıyor ki, herhangi bir olay karşısında karakterin vereceği tepkiyi tahmin edebilecek kadar iyi özümsüyorsunuz. Ki genelde karşımıza çıkan karakterler günlük hayatımızda fazla rastladığımız tipler olmadığı halde. Bu duygunun aynısı Zwieg ve Yaşar Kemal’de yaşadım. Büyük yazarlar boşuna büyük olmuyor anlaşılan.
.
📕 Kitabı okurken şunu farkettim: şimdiye kadar okuduğum bütün Dostoyevski kitaplarında aşk hep mutsuzluk getirdi, bir taraf herşeyini feda edercesine severken diğer taraf daha hafife alır şekildeydi. Yazarın hayatında da sürgün sonrası yaptığı ilk evliliğinde kendisinin eşine karşı yoğun bir aşkı varken eşinin daha rahat olan taraf olduğunu okumuştum. Bunun etkisi var mı bilemiyorum. .
.
📕Bakalım diğer kitaplarında mutlu aşıklar görebilecek miyiz? .
.
.
.
#kitap #book #kitapyorumu #bookstagram #rusedebiyatı #bookstagramturkey #kitaptavsiyesi #okudumbitti #temmuzayındaokuduklarım #summer #russia #like #follow #home #relax #girls

Dostoyevskinin sürgünden sonra yazdığı ilk eser #ezilenler için yapılan genel yorum yazarı dünya edebiyatında ölümsüz kılan eserlerine ilk girişi temsil ettiği yönünde. Bildiğiniz gibi ben de kronolojik okuma yapıyorum Dostoyevskide ve şuana kadar okuduklarım içinde olay kurgusu en yoğun olan, bireysel acılara en fazla değinen kitabıydı. Asıl bundan sonraki #yeraltındannotlar #suçveceza gibi eserlerini iple çekiyorum. . . 📕Kitabın konusu aslında biraz yazarın hayatından ipuçları veriyor. Genç ve maddi sıkıntılar içindeki bir yazarın aşık olduğu kadına, kendisine rağmen aşığıyla yenibir hayat kurabilmesi için yardım etmesi ekseninde dönen bir kurgu ancak farklı katmanları da var kitabın. Özellikle annesini kaybetmiş küçük bir kızın yazara sığınması ve bu çocuğun ve ailesinin başından geçenler beni en çok etkileyen kısımlar oldu. .. . .📕Yazar karakteri öyle bir tahlil edip detaylandırıyor ki, herhangi bir olay karşısında karakterin vereceği tepkiyi tahmin edebilecek kadar iyi özümsüyorsunuz. Ki genelde karşımıza çıkan karakterler günlük hayatımızda fazla rastladığımız tipler olmadığı halde. Bu duygunun aynısı Zwieg ve Yaşar Kemal’de yaşadım. Büyük yazarlar boşuna büyük olmuyor anlaşılan. . 📕 Kitabı okurken şunu farkettim: şimdiye kadar okuduğum bütün Dostoyevski kitaplarında aşk hep mutsuzluk getirdi, bir taraf herşeyini feda edercesine severken diğer taraf daha hafife alır şekildeydi. Yazarın hayatında da sürgün sonrası yaptığı ilk evliliğinde kendisinin eşine karşı yoğun bir aşkı varken eşinin daha rahat olan taraf olduğunu okumuştum. Bunun etkisi var mı bilemiyorum. . . 📕Bakalım diğer kitaplarında mutlu aşıklar görebilecek miyiz? . . . . #kitap #book #kitapyorumu #bookstagram #rusedebiyatı #bookstagramturkey #kitaptavsiyesi #okudumbitti #temmuzayındaokuduklarım #summer #russia #like #follow #home #relax #girls

UTANÇ..❗❗KENDİ ÜLKEMİZDE, KENDİ VATANDAŞINA BUNU REVA GÖREN ZİHNİYET OLMAZ OLSUN..❗😡 #kayseri VE YİNE BİR VATANDAŞIN EKMEK 🥟 TEKNESİ BELEDİYE ZABITALARI VE KEPÇE TARAFINFAN YIKILIYOR..❗OLAY YERİ #kayseri HÜRRİYET CUMA PAZARI.❗😡 💢 😢 🥇 🕊 🗽👷
#sokak #adalet #eşitlik #sosyalist #sosyalizm #sosyalistkadinplatformu #sevgi #devrim #devrimcigençlik #devrimci #devrimcikadınlar #kimsesizler #sahipsizler #özgüryaşam #özgürlük #özgüryaşa #emek #umut #aşkvedevrim #comunistache #CheGuevara #fidelcastro #denizgezmiş #comunistafidel #hukuk #eşitlik #açlık #fakir, #ezilenler

UTANÇ..❗❗KENDİ ÜLKEMİZDE, KENDİ VATANDAŞINA BUNU REVA GÖREN ZİHNİYET OLMAZ OLSUN..❗😡 #kayseri VE YİNE BİR VATANDAŞIN EKMEK 🥟 TEKNESİ BELEDİYE ZABITALARI VE KEPÇE TARAFINFAN YIKILIYOR..❗OLAY YERİ #kayseri HÜRRİYET CUMA PAZARI.❗😡 💢 😢 🥇 🕊 🗽👷 #sokak #adalet #eşitlik #sosyalist #sosyalizm #sosyalistkadinplatformu #sevgi #devrim #devrimcigençlik #devrimci #devrimcikadınlar #kimsesizler #sahipsizler #özgüryaşam #özgürlük #özgüryaşa #emek #umut #aşkvedevrim #comunistache #CheGuevara #fidelcastro #denizgezmiş #comunistafidel #hukuk #eşitlik #açlık #fakir, #ezilenler

UTANÇ..❗❗KENDİ ÜLKEMİZDE, KENDİ VATANDAŞINA BUNU REVA GÖREN ZİHNİYET OLMAZ OLSUN..❗😡 #kayseri VE YİNE BİR VATANDAŞIN EKMEK 🥟 TEKNESİ BELEDİYE ZABITALARI VE KEPÇE TARAFINFAN YIKILIYOR.❗OLAY YERİ #kayseri HÜRRİYET CUMA PAZARI.❗😡 💢 😢 🥇 🕊 🗽👷
#sokak #adalet #eşitlik #sosyalist #sosyalizm #sosyalistkadinplatformu #sevgi #devrim #devrimcigençlik #devrimci #devrimcikadınlar #kimsesizler #sahipsizler #özgüryaşam #özgürlük #özgüryaşa #emek #umut #aşkvedevrim #comunistache #CheGuevara #fidelcastro #denizgezmiş #comunistafidel #hukuk #eşitlik #açlık #fakir, #ezilenler

UTANÇ..❗❗KENDİ ÜLKEMİZDE, KENDİ VATANDAŞINA BUNU REVA GÖREN ZİHNİYET OLMAZ OLSUN..❗😡 #kayseri VE YİNE BİR VATANDAŞIN EKMEK 🥟 TEKNESİ BELEDİYE ZABITALARI VE KEPÇE TARAFINFAN YIKILIYOR.❗OLAY YERİ #kayseri HÜRRİYET CUMA PAZARI.❗😡 💢 😢 🥇 🕊 🗽👷 #sokak #adalet #eşitlik #sosyalist #sosyalizm #sosyalistkadinplatformu #sevgi #devrim #devrimcigençlik #devrimci #devrimcikadınlar #kimsesizler #sahipsizler #özgüryaşam #özgürlük #özgüryaşa #emek #umut #aşkvedevrim #comunistache #CheGuevara #fidelcastro #denizgezmiş #comunistafidel #hukuk #eşitlik #açlık #fakir, #ezilenler

Gözler bazen öyle kelimeler ifade eder ki , hiçbir dilde onların telaffuzu yoktur ...🤨🤔 ~~~ ___
_
__
#çocuklaryaşamalı #çocukluk
#savaşahayır #çocuksusarsensusma #çaresizlik #şiddet #ezilenler
#mazlum #zorbalık #acılarbitmez
#acılarınçocuğu
#gözleryalansöylemez
#dışavurumculuk #hassasiyet
#çocuklargülsün
Hepimizin hayatında kısa ve az dozda, üstü kapalı olarak bildiğimiz ve bilerek incelemekten kaçındığımız şeyler vardır. #sahipler #asbyatt
Geçtiğimiz günlerde D&R kampanyasından aldığım bir kitaptı kendileri📖İki yıldır listemde olan bu kitap, Tüyap listesinde de yerini alıyordu. Şans kapımı erken çaldı🤭 En çok okumak istediğim satırları, bir bütün içinde olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Sona doğru yaklaşırken iyi ki okuduğum bir eser olarak hafızama kazıyorum. Eğer okumayan okuyucular varsa ve merak ediyorsanız mutlaka tanışın isterim. Detaylı yorumu kitap bittikten sonra yaparım artık🤭Merak ettiğiniz için minik bir açıklama yapma gereği duydum. Okunması gereken 501 kitap içerisinde de yerini sabitlemiş durumda🤭Benden duyun istedim🤫🤫🥰
Keyifli akşamlar🎶☕📖☘🙏
#aslimahalt #canyayınları #insanolmak #benburadanokuyorum #metisyayınları #neokudum #okudumbitti #aşıkdante #dilekşurubu #sahipler #dostoyevski #ezilenler #kaosunkutsalkitabı #selyayınları #okuyun
#otrantoşatosu #kibarlıkbudalası #moliere #atabetülhakayık #noktürnler #yapıkrediyayınları #işbankasıkültüryayınları #engingeçtan

Hepimizin hayatında kısa ve az dozda, üstü kapalı olarak bildiğimiz ve bilerek incelemekten kaçındığımız şeyler vardır. #sahipler #asbyatt Geçtiğimiz günlerde D&R kampanyasından aldığım bir kitaptı kendileri📖İki yıldır listemde olan bu kitap, Tüyap listesinde de yerini alıyordu. Şans kapımı erken çaldı🤭 En çok okumak istediğim satırları, bir bütün içinde olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Sona doğru yaklaşırken iyi ki okuduğum bir eser olarak hafızama kazıyorum. Eğer okumayan okuyucular varsa ve merak ediyorsanız mutlaka tanışın isterim. Detaylı yorumu kitap bittikten sonra yaparım artık🤭Merak ettiğiniz için minik bir açıklama yapma gereği duydum. Okunması gereken 501 kitap içerisinde de yerini sabitlemiş durumda🤭Benden duyun istedim🤫🤫🥰 Keyifli akşamlar🎶☕📖☘🙏 #aslimahalt #canyayınları #insanolmak #benburadanokuyorum #metisyayınları #neokudum #okudumbitti #aşıkdante #dilekşurubu #sahipler #dostoyevski #ezilenler #kaosunkutsalkitabı #selyayınları #okuyun #otrantoşatosu #kibarlıkbudalası #moliere #atabetülhakayık #noktürnler #yapıkrediyayınları #işbankasıkültüryayınları #engingeçtan

EZİLENLER - FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar’ın çarpıcı konusu ve farklı kurgusuyla dikkatleri çekti, kişilerin ruh halini aktarış gücüyle önemli bir yazar olarak ün kazandı. Bu kitabın ardından yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde pek ilgi görmedi. I. Nikolay’ın baskıcı rejimine muhalif politik bir gruba katılan Dostoyevski, bu yüzden tutuklandı, idama mahkûm oldu. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Sibirya sürgününden sonra yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1861’de yayımlanan Ezilenler eleştirmenlerin sert tepkileriyle karşılaştı, ancak geniş bir okuyucu kitlesi tarafından beğeniyle okundu. Daha sonra yazdığı Suç ve Ceza, Ecinniler, Karamazov Kardeşler adlı romanlarıyla dünya edebiyatının dahi yazarları arasında ilk sıralarda yer aldı.
Nihal Yalaza Taluy ( 1900-1963 ): Cumhuriyet'in ilk kuşağının önde gelen Rusça çevirmenlerindendir. Dostoyevski ve Tolstoy'un yanı sıra Puşkin, Gogol ve Turgenyev çevirileri de beğeniyle okunan Taluy'un çeviri külliyatı otuz kitabı aşmaktadır.
TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 2008 BASIM - NİHAL YALAZA TALUY ÇEVİRİSİYLE...
# 10 TL #
#işbankasıyayınları #ezilenler #dostoyevski #dostoyevskiezilenler #edebiyat #rusedebiyatı #roman #kitap #kitabevi #sahaf #kitapkafe #izmir #karşıyaka #bostanlı #karsiyakacarsi #okuyorum #okumakgüzeldir #ikincielkitap #ikincielsatış

EZİLENLER - FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar’ın çarpıcı konusu ve farklı kurgusuyla dikkatleri çekti, kişilerin ruh halini aktarış gücüyle önemli bir yazar olarak ün kazandı. Bu kitabın ardından yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde pek ilgi görmedi. I. Nikolay’ın baskıcı rejimine muhalif politik bir gruba katılan Dostoyevski, bu yüzden tutuklandı, idama mahkûm oldu. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Sibirya sürgününden sonra yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 1861’de yayımlanan Ezilenler eleştirmenlerin sert tepkileriyle karşılaştı, ancak geniş bir okuyucu kitlesi tarafından beğeniyle okundu. Daha sonra yazdığı Suç ve Ceza, Ecinniler, Karamazov Kardeşler adlı romanlarıyla dünya edebiyatının dahi yazarları arasında ilk sıralarda yer aldı. Nihal Yalaza Taluy ( 1900-1963 ): Cumhuriyet'in ilk kuşağının önde gelen Rusça çevirmenlerindendir. Dostoyevski ve Tolstoy'un yanı sıra Puşkin, Gogol ve Turgenyev çevirileri de beğeniyle okunan Taluy'un çeviri külliyatı otuz kitabı aşmaktadır. TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 2008 BASIM - NİHAL YALAZA TALUY ÇEVİRİSİYLE... # 10 TL # #işbankasıyayınları #ezilenler #dostoyevski #dostoyevskiezilenler #edebiyat #rusedebiyatı #roman #kitap #kitabevi #sahaf #kitapkafe #izmir #karşıyaka #bostanlı #karsiyakacarsi #okuyorum #okumakgüzeldir #ikincielkitap #ikincielsatış

Eğer kötülükler yok edilecekse, biz yok etmeliyiz. Eğer köleler serbest bırakılacaksa, bize serbest bırakmalıyız. Eğer yeni gerçekler keşfedilecekse, biz keşfetmeliyiz. Eğer elbisesizler giydirilecekse; açlar doyurulacaksa, adalet yerini bulacaksa; işçilik ödüllendirilecekse; batıl akıldan kovulacaksa; korunmasızlar korunacaksa ve sonunda doğruluk zafer kazanacaksa bunların hepsi insanların eseri olmalı. Geleceğin büyük zaferleri insanlık tarafından kazanılmalı ve sadece insanlık tarafından kazanılmalı.
Robert Ingersoll
_________________________
#robertıngersoll #Nietzsche #felsefe #filosof #ateist #ateizm #din #insan #hayvan #varoluş #yaşam #dostoyveski #bilim #doğa #cesaret #özgürlük #korku #kitap #ezilenler #köle #yeraltıedebiyat #yeraltındannotlar #edebiyat #sanat

Eğer kötülükler yok edilecekse, biz yok etmeliyiz. Eğer köleler serbest bırakılacaksa, bize serbest bırakmalıyız. Eğer yeni gerçekler keşfedilecekse, biz keşfetmeliyiz. Eğer elbisesizler giydirilecekse; açlar doyurulacaksa, adalet yerini bulacaksa; işçilik ödüllendirilecekse; batıl akıldan kovulacaksa; korunmasızlar korunacaksa ve sonunda doğruluk zafer kazanacaksa bunların hepsi insanların eseri olmalı. Geleceğin büyük zaferleri insanlık tarafından kazanılmalı ve sadece insanlık tarafından kazanılmalı. Robert Ingersoll _________________________ #robertıngersoll #Nietzsche #felsefe #filosof #ateist #ateizm #din #insan #hayvan #varoluş #yaşam #dostoyveski #bilim #doğa #cesaret #özgürlük #korku #kitap #ezilenler #köle #yeraltıedebiyat #yeraltındannotlar #edebiyat #sanat

•Ezilenler/Dostoyevski📚•
.
. İnsan her zaman iki sevgi arasındadır. Sevilen sevilmez, sevilen bir başkasını sever, insan sevgisi doğal olarak trajik boyutlara ulaşır...
.
.Öyle güzel gülümsedi ki yüreğim onun selamını yanıtsız bırakmadı.
.
. İyi yürekli insanlar kendileri için bir şey yapılmasını beklemezler.
.
. Başkasından saygı görmek istersen, kendi kendine saygı duymayı öğren. En önemlisi bu. Ancak bu şekilde kendini saydırabilirsin.
.
. Hatıralar, ister güzel, ister hazin olsun, insana daima ıstırap verir...
.
. Bir sihir ya da mucizeli bir güç, son yıllarda geçirdiklerimi unutturabilse, dinç bir kafayla, yeni bir güçle her şeye yeniden başlasam...
.
. Ben de hep öyle yaparım: İçime bir davranışımın kötü olduğu kuşkusu düşerse hemen yüreğime bakarım, o rahatsa ben de rahat olurum. İnsanın her zaman böyle yapması gerekir...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#okudumbitti #okudumbitti📚 #okudumokuyun #okudumokuyorum #okudumbiti #dostoyevski #ezilenler #kitap #kitapönerisi #kitapalıntıları #kitapkurdu #kitapokumak #kitaptansözler #kitaplar #kitapoku #kitapokumak #kitapokuyorum #kitapokumakgüzeldir #kitapokumasaati #kitapokumahalleri #okumahalleri #okumaközgürlüktür

•Ezilenler/Dostoyevski📚• . . İnsan her zaman iki sevgi arasındadır. Sevilen sevilmez, sevilen bir başkasını sever, insan sevgisi doğal olarak trajik boyutlara ulaşır... . .Öyle güzel gülümsedi ki yüreğim onun selamını yanıtsız bırakmadı. . . İyi yürekli insanlar kendileri için bir şey yapılmasını beklemezler. . . Başkasından saygı görmek istersen, kendi kendine saygı duymayı öğren. En önemlisi bu. Ancak bu şekilde kendini saydırabilirsin. . . Hatıralar, ister güzel, ister hazin olsun, insana daima ıstırap verir... . . Bir sihir ya da mucizeli bir güç, son yıllarda geçirdiklerimi unutturabilse, dinç bir kafayla, yeni bir güçle her şeye yeniden başlasam... . . Ben de hep öyle yaparım: İçime bir davranışımın kötü olduğu kuşkusu düşerse hemen yüreğime bakarım, o rahatsa ben de rahat olurum. İnsanın her zaman böyle yapması gerekir... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . #okudumbitti #okudumbitti📚 #okudumokuyun #okudumokuyorum #okudumbiti #dostoyevski #ezilenler #kitap #kitapönerisi #kitapalıntıları #kitapkurdu #kitapokumak #kitaptansözler #kitaplar #kitapoku #kitapokumak #kitapokuyorum #kitapokumakgüzeldir #kitapokumasaati #kitapokumahalleri #okumahalleri #okumaközgürlüktür

'Kusurlarımı, ahlaksızlığımı ve sefilliğimi başıma kakıyorsunuz; oysa bütün suçum belki başkalarından daha içten olmam, o kadar.' - Ezilenler (1861)
#tbt#tb #words#photooftheday#wordoftheday#alıntı#instagram#picofday #oku #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

'Kusurlarımı, ahlaksızlığımı ve sefilliğimi başıma kakıyorsunuz; oysa bütün suçum belki başkalarından daha içten olmam, o kadar.' - Ezilenler (1861) #tbt #tb #words #photooftheday #wordoftheday #alıntı #instagram #picofday #oku #fyodormihayloviçdostoyevski #Ezilenler

📚#OkudumBitti
📚#Ezilenler
📚#Dostoyevski
📚#Saydfa_Sayısı_390 Ezilenler harika bir kitap, klasiklerin pek çoğu bana ağır gelir. Okuyamam bu kitap sizi içine alıyor. Yaklaşık on gün de bitirdim.Akıcı ve hikayeler merak uyandırıyor. Aslında bir kitap okuduğumu düşündüm, ama içerisinde başka bir kitap daha yazıyor,olduğunun farkına vardım.
İç dünyası ve yaşantısı kötülüklerle dolu,para düşkünü Prens,bu prensin biraz saf ama iyi niyetli oğlu Alyoşa, etrafından biri soylu diğeri ise onun için ailesini terk etmiş iki kız.
Ailesinin göz bebeği Nataşa, Alyoşa'ya aşık olması,babalarının bir birine düşman olmaları sebebiyle,sevdiğine kaçar. İşte olaylar burda, olmadık şekilde gelişiyor. Nataşa'nın babası Nikolay Sergeyiç, kızını af etmek istemiyor.
Aslında baba haklı,ama gönül ferman dinlemiyor. Alyoşa ise,Natalya'yı tercih ediyor.Ama Nataşa dan da kopmak istemiyor.
Nelliy ve Vanyan'nın güzel bir planıyla,babası Nataşa'yı af ediyor.
Kitabın en sevdiğim kahramanı Vanya, annesi babası öldükten sonra,komşuları Nikolay Sergeyiç yanına alır.çok iyi niyetli ve yardım sever biridir. Herkese yardım eder. Kitap yazmakla uğraşmaktadır.
Birde 12 yaşında Nelliy'nin dramatik yürek burkan hayat hikayesi var. Annesi hastalanıp üç hafta içinde ölüyor. Boynunda ki,muska seklindeki kolyeyi çıkarır kızına verir.Oysaki o kolyenin içinde babasıyla ilgili bir mektup vardır. Acaba Nelliy'nin babası kim 🤔 tabiki keyifle okumanız için, bunu yazmayacağım.🤐 Çok yoksullar,annesi de,sevdiğine kaçtığı için,dedesi Smith,bir türlü af etmiyor. Çok gaddar, Nelliy'nin annesi hasta, ilaç parası istemek için,dedesine gidiyor ama dedesi para vermiyor. Saatlerce kapı dışında oturuyor,parayı almadan gitmem diyor. Dedesine çok kızdım.😡
Ve akşam oluyor,bakıyor kız gitmemiş, parayı üstüne atarak veriyor. Karanlıkta paraları toplayıp ilaçları alıyor..Çok gururlu bir kız,sonra dilenerek para topluyor ve dedesin de aldığı parayı,kapıda atarak al paranı annemi af etmiyorsun deyip,koşarak eve gidiyorum.
Nelliy'e çok üzüldüm.😔 Minik yüreğinde onca eziyete dayanması,kimseye boyun eğmeden ayaklarının üzerinde gururlu ve onurlu bir şekilde,adına yaşamak denirse yaşadı.
Evet kitapta bir çok ezilen var.

📚 #OkudumBitti📚 #Ezilenler📚 #Dostoyevski📚 #Saydfa_Sayısı_390 Ezilenler harika bir kitap, klasiklerin pek çoğu bana ağır gelir. Okuyamam bu kitap sizi içine alıyor. Yaklaşık on gün de bitirdim.Akıcı ve hikayeler merak uyandırıyor. Aslında bir kitap okuduğumu düşündüm, ama içerisinde başka bir kitap daha yazıyor,olduğunun farkına vardım. İç dünyası ve yaşantısı kötülüklerle dolu,para düşkünü Prens,bu prensin biraz saf ama iyi niyetli oğlu Alyoşa, etrafından biri soylu diğeri ise onun için ailesini terk etmiş iki kız. Ailesinin göz bebeği Nataşa, Alyoşa'ya aşık olması,babalarının bir birine düşman olmaları sebebiyle,sevdiğine kaçar. İşte olaylar burda, olmadık şekilde gelişiyor. Nataşa'nın babası Nikolay Sergeyiç, kızını af etmek istemiyor. Aslında baba haklı,ama gönül ferman dinlemiyor. Alyoşa ise,Natalya'yı tercih ediyor.Ama Nataşa dan da kopmak istemiyor. Nelliy ve Vanyan'nın güzel bir planıyla,babası Nataşa'yı af ediyor. Kitabın en sevdiğim kahramanı Vanya, annesi babası öldükten sonra,komşuları Nikolay Sergeyiç yanına alır.çok iyi niyetli ve yardım sever biridir. Herkese yardım eder. Kitap yazmakla uğraşmaktadır. Birde 12 yaşında Nelliy'nin dramatik yürek burkan hayat hikayesi var. Annesi hastalanıp üç hafta içinde ölüyor. Boynunda ki,muska seklindeki kolyeyi çıkarır kızına verir.Oysaki o kolyenin içinde babasıyla ilgili bir mektup vardır. Acaba Nelliy'nin babası kim 🤔 tabiki keyifle okumanız için, bunu yazmayacağım.🤐 Çok yoksullar,annesi de,sevdiğine kaçtığı için,dedesi Smith,bir türlü af etmiyor. Çok gaddar, Nelliy'nin annesi hasta, ilaç parası istemek için,dedesine gidiyor ama dedesi para vermiyor. Saatlerce kapı dışında oturuyor,parayı almadan gitmem diyor. Dedesine çok kızdım.😡 Ve akşam oluyor,bakıyor kız gitmemiş, parayı üstüne atarak veriyor. Karanlıkta paraları toplayıp ilaçları alıyor..Çok gururlu bir kız,sonra dilenerek para topluyor ve dedesin de aldığı parayı,kapıda atarak al paranı annemi af etmiyorsun deyip,koşarak eve gidiyorum. Nelliy'e çok üzüldüm.😔 Minik yüreğinde onca eziyete dayanması,kimseye boyun eğmeden ayaklarının üzerinde gururlu ve onurlu bir şekilde,adına yaşamak denirse yaşadı. Evet kitapta bir çok ezilen var.

Trabzon maceramız bugün itibariyle bitiyor. On sekiz gün boyunca ne okudum merak etmişsiniz🤭Tatilde okuduğum kitapları da paylaşıp, hoşçakal diyoruz🤭📖Umarım bu kitapları siz de aynı duygularla okursunuz😘Her birini tereddütsüz ekleyin listenize👌🖋Bu arada da yeni kitabıma da başladım; giderayak🤭#sahipler
Yarın İstanbul’dan merhaba demek üzere hoşçakalın🌿🖐#aslimahalt #canyayınları #neokudum #okudumbitti #aşıkdante #dilekşurubu #sahipler #dostoyevski #ezilenler #kaosunkutsalkitabı #selyayınları #okuyun
#otrantoşatosu #kibarlıkbudalası #moliere #atabetülhakayık #noktürnler #yapıkrediyayınları #işbankasıkültüryayınları

Trabzon maceramız bugün itibariyle bitiyor. On sekiz gün boyunca ne okudum merak etmişsiniz🤭Tatilde okuduğum kitapları da paylaşıp, hoşçakal diyoruz🤭📖Umarım bu kitapları siz de aynı duygularla okursunuz😘Her birini tereddütsüz ekleyin listenize👌🖋Bu arada da yeni kitabıma da başladım; giderayak🤭 #sahiplerYarın İstanbul’dan merhaba demek üzere hoşçakalın🌿🖐 #aslimahalt #canyayınları #neokudum #okudumbitti #aşıkdante #dilekşurubu #sahipler #dostoyevski #ezilenler #kaosunkutsalkitabı #selyayınları #okuyun #otrantoşatosu #kibarlıkbudalası #moliere #atabetülhakayık #noktürnler #yapıkrediyayınları #işbankasıkültüryayınları

İş Bankası Yayınları
Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Kapıda ödeme kolaylığı ile adrese teslim.
okurmusunuz.com da
%25 indirimli
#ölücanlar
#hacımurat
#insanneileyaşar
#efendiileuşağı
#diriliş
#sokratesinsavunması
#suçveceza
#ezilenler
#kumarbaz
#karamazovkardeşler
#utopıa
#biridammahkumununsongünü
#bookstagram
#kitapyurdu
#books
#okurmusunuzcom
#sehakitabevi

İş Bankası Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi Kapıda ödeme kolaylığı ile adrese teslim. okurmusunuz.com da %25 indirimli #ölücanlar #hacımurat #insanneileyaşar #efendiileuşağı #diriliş #sokratesinsavunması #suçveceza #ezilenler #kumarbaz #karamazovkardeşler #utopıa #biridammahkumununsongünü #bookstagram #kitapyurdu #books #okurmusunuzcom #sehakitabevi

1889 yılında Suriye-Şam'da çekilmiş bir fotoğraf.
Taşıyan kişi Muhammed adında kör bir Müslüman.
Taşınan ise Sameer adında yürüme engelli Hristiyan bir cüce.
Sameer, kalabalık Şam sokaklarında Muhammed'in taşıyıcılığına; Muhammed de Sameer'in rehberliğine güveniyordu.
Onlardan sadece biri görebiliyor ve sadece biri yürüyebiliyordu. İkisi de yetimdi, aileleri yoktu ve aynı evde yaşıyorlardı. Ölene kadar birlikte yaşadılar. Sameer öldüğünde Muhammed onun odasında günlerce ağladı ve kısa sayılabilecek bir süre sonra da üzüntüden öldü.
Fakirin, ezilenin dili, dini, ırkı olmaz. Dine, vatana, bayrağa, ırkçılığa en çok ihtiyacı olanlar zenginlerdir/sermayedir. Çünkü saltanatlarını ezilen sınıfın birleşmesine karşı din, dil, ırk, vatan, bayrak silahları ile korurlar.#ezilenler #saltanat #dil #ırkçılık #vatan #zenginler #

1889 yılında Suriye-Şam'da çekilmiş bir fotoğraf. Taşıyan kişi Muhammed adında kör bir Müslüman. Taşınan ise Sameer adında yürüme engelli Hristiyan bir cüce. Sameer, kalabalık Şam sokaklarında Muhammed'in taşıyıcılığına; Muhammed de Sameer'in rehberliğine güveniyordu. Onlardan sadece biri görebiliyor ve sadece biri yürüyebiliyordu. İkisi de yetimdi, aileleri yoktu ve aynı evde yaşıyorlardı. Ölene kadar birlikte yaşadılar. Sameer öldüğünde Muhammed onun odasında günlerce ağladı ve kısa sayılabilecek bir süre sonra da üzüntüden öldü. Fakirin, ezilenin dili, dini, ırkı olmaz. Dine, vatana, bayrağa, ırkçılığa en çok ihtiyacı olanlar zenginlerdir/sermayedir. Çünkü saltanatlarını ezilen sınıfın birleşmesine karşı din, dil, ırk, vatan, bayrak silahları ile korurlar. #ezilenler #saltanat #dil #ırkçılık #vatan #zenginler #

'O da tüm hayatını, neredeyse hiç çıkmadan kendi dünyasında geçirmişti.' #ezilenler #dost #dostoyevski
#kitap #edebiyat #dunyaklasikleri #yazarlar
#hüzün #huzur

'O da tüm hayatını, neredeyse hiç çıkmadan kendi dünyasında geçirmişti.' #ezilenler #dost #dostoyevski #kitap #edebiyat #dunyaklasikleri #yazarlar #hüzün #huzur

Dostoyevski##Ezilenler##

Dostoyevski# #Ezilenler##

Peki ezilenler istiyor mu? #kuran #islam #ezilenler

Peki ezilenler istiyor mu? #kuran #islam #ezilenler

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 🔅11 Kasım 1821 de Moskova da dünyaya gelen ünlü Rus yazar Fyodor Dostoyevski zor yaşam koşullarında çocukluk dönemi geçirmiştir. Alkol bağımlısı bir baba, hastalıklı bir anne. Bir çocuğa göre ağır duygularla erken yaşta karşılaşmıştır. Sevgili Fyodor 16 yaşında annesini kaybetmiştir (1837). Annesinin vefatından sonra St. Petersburg da askeri mühendis yetiştiren bir okulda eğitim görmeye başladı orada sinirli ve duyarlı tavrından dolayı 'Ateş fedya' lakabını aldı.2 yıl sonra ise babasının beyin kanaması sonucu ölüm haberini aldı. Bu okuldaki eğitiminin başarı ile bitiren Dostoyevski asteğmen rütbesi ile İstikham Müdürlüğünde işe başladı. Burada işi çok uzun sürmedi yaklaşık 1 yıl sonra istifa etti ve yaşamının geri kalanını yazarlığı adadı. İyiki de adadı:) 1846 yılında ilk romanı 'insancıkları' yayınladı. Halktan ve ünlü eleştirmenlerden övgü alan fyodor 2.romanı 'ötekiyi' yayımladı fakat bu eseri beğenilmedi ardından 1847 yılında 'ev sahibesi' kitabını yayımladı. Bu kitabından da yüzü gülmeyen yazarımızın çok büyük şevki kırıldı ama yine de yazarlığı bırakmadı 'Beyaz Geceler ve bir yufka yürekli' kitablarını yayımladı. Kariyeri toparlansada eskisi gibi olmuyordu.
Politikaya başlama kararı aldı. 23 Nisan 1849 tarihinde devlet aleyhinde bir komplonun içinde olduğu iddiası ile tutuklandı. 8 ay hapis yattıktan sonra idam edilmesi kararına varıldı. İdamların gerçekleşeveği sırada af çıktı idam cezaları 4 yıl kürek 6 yıl adi hapis cezasına çevrildi. 1857 senesinin Şubat ayında verem hastalığına kapılmış Mariya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi.
Özgürlüğüne kavuşmuş yazarımız Petersburg'a geri dönüş yaptı. Kardeşi ve arkadaşı ile birlikte 'Epoha(Dönem)' isimli dergiyi hazırladı. Bu dergilerde Slavcı düşünceyi savunan yazılar yazdı. Ardından 'Ezilenler' ve 'Ölüler Evinden Anılar' ile kendinden söz ettiren yazar. 1863 senesinde beklediği, arzuladığı Avrupa seyahatine çıktı. 1864 de 'Yeraltından Notlar' yayınladı. 1866 da ise 'Suç ve Ceza' ile 'Kumurbaz' ı yayınladı.Baş yapıt statüsünde romanların hepsi peş peşe geldi. 1879 da 'Karamazov Kardeşler' adlı romanını yayımladı.
28 Ocak 1881 de ciğer kanaması nedeni ile hayata gözlerini yumdu...

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 🔅11 Kasım 1821 de Moskova da dünyaya gelen ünlü Rus yazar Fyodor Dostoyevski zor yaşam koşullarında çocukluk dönemi geçirmiştir. Alkol bağımlısı bir baba, hastalıklı bir anne. Bir çocuğa göre ağır duygularla erken yaşta karşılaşmıştır. Sevgili Fyodor 16 yaşında annesini kaybetmiştir (1837). Annesinin vefatından sonra St. Petersburg da askeri mühendis yetiştiren bir okulda eğitim görmeye başladı orada sinirli ve duyarlı tavrından dolayı 'Ateş fedya' lakabını aldı.2 yıl sonra ise babasının beyin kanaması sonucu ölüm haberini aldı. Bu okuldaki eğitiminin başarı ile bitiren Dostoyevski asteğmen rütbesi ile İstikham Müdürlüğünde işe başladı. Burada işi çok uzun sürmedi yaklaşık 1 yıl sonra istifa etti ve yaşamının geri kalanını yazarlığı adadı. İyiki de adadı:) 1846 yılında ilk romanı 'insancıkları' yayınladı. Halktan ve ünlü eleştirmenlerden övgü alan fyodor 2.romanı 'ötekiyi' yayımladı fakat bu eseri beğenilmedi ardından 1847 yılında 'ev sahibesi' kitabını yayımladı. Bu kitabından da yüzü gülmeyen yazarımızın çok büyük şevki kırıldı ama yine de yazarlığı bırakmadı 'Beyaz Geceler ve bir yufka yürekli' kitablarını yayımladı. Kariyeri toparlansada eskisi gibi olmuyordu. Politikaya başlama kararı aldı. 23 Nisan 1849 tarihinde devlet aleyhinde bir komplonun içinde olduğu iddiası ile tutuklandı. 8 ay hapis yattıktan sonra idam edilmesi kararına varıldı. İdamların gerçekleşeveği sırada af çıktı idam cezaları 4 yıl kürek 6 yıl adi hapis cezasına çevrildi. 1857 senesinin Şubat ayında verem hastalığına kapılmış Mariya Dmitriyevna İsayeva ile evlendi. Özgürlüğüne kavuşmuş yazarımız Petersburg'a geri dönüş yaptı. Kardeşi ve arkadaşı ile birlikte 'Epoha(Dönem)' isimli dergiyi hazırladı. Bu dergilerde Slavcı düşünceyi savunan yazılar yazdı. Ardından 'Ezilenler' ve 'Ölüler Evinden Anılar' ile kendinden söz ettiren yazar. 1863 senesinde beklediği, arzuladığı Avrupa seyahatine çıktı. 1864 de 'Yeraltından Notlar' yayınladı. 1866 da ise 'Suç ve Ceza' ile 'Kumurbaz' ı yayınladı.Baş yapıt statüsünde romanların hepsi peş peşe geldi. 1879 da 'Karamazov Kardeşler' adlı romanını yayımladı. 28 Ocak 1881 de ciğer kanaması nedeni ile hayata gözlerini yumdu...

@canyayinlari 7tl indiriminden aldiklarim. Yazarlarin cogunu bilmiyordum fakat can yayinlari ve arka kapak yazilarina guvenerek aldim. Hasan ali yucel klasiklerinde de 2.sinde yuzde 50 indirim vardi. @qumpara uygulamasindan da 30tl indirim kuponum vardi yani toplamda sadece 58 lira odemis bulundum. Karli bir alisveris oldu 😋🌸❤ #book #ayfertunc #ezilenler #dostoyevski #bookstagram #canyayinlari #stendhal #kucukiskender #kirmizivesiyah

@canyayinlari 7tl indiriminden aldiklarim. Yazarlarin cogunu bilmiyordum fakat can yayinlari ve arka kapak yazilarina guvenerek aldim. Hasan ali yucel klasiklerinde de 2.sinde yuzde 50 indirim vardi. @qumpara uygulamasindan da 30tl indirim kuponum vardi yani toplamda sadece 58 lira odemis bulundum. Karli bir alisveris oldu 😋🌸❤ #book #ayfertunc #ezilenler #dostoyevski #bookstagram #canyayinlari #stendhal #kucukiskender #kirmizivesiyah

Her 2 Temmuz'da aynı yazıyı paylaşacağım.
Bugün de değişen ve fark eden bir şey yok.
Buraya süslü ve duygusal şeyler yazmak yerine, gerçeklerle yüzleşip ve ona göre bir mücadele olması gerektiği kanaatindeyim.
Saygı ile.
Utanç ile.
***
İki fotoğraf arasındaki 7 farkı bulunuz?
(Bilmeyenler için; 2015 seçim döneminde Kırşehir'de Kürt vatandaşa ait bir kırtasiye, içinde insanların olduğu bir saattte ateşe verilmişti)
Türkiye'de değişen tek şey sadece tarih.
Madımak Katliamı'ndan sonra Türkiye'de pişmanlık duyan ya da toplumsal açıdan değişen bir şey olmadı.
Olmaz da.
Hala dışarda giyiminiz, düşünceniz, dininiz, inancınız, etnik kimliğiniz için eline imkan geçtiğinde sizi diri diri yakacak milyonlar var.
Biz sadece kendi acımızla kalıyoruz.
Madımak'i unutmamak gerekir.
Bir acı ve vahşettir.
Ama nasıl bir ülkede yaşadığımızı da unutmayın.
Bir olun.
Hayatında her anlaminda direniş gerekiyor.
Ki biz bu ölümlere ve vahşetlere alışmayacağız, 'onlar' insanlığı öğrenecek.
#madimak #2temmuz1993 #unutmadimaklimda #Ezilenler

Her 2 Temmuz'da aynı yazıyı paylaşacağım. Bugün de değişen ve fark eden bir şey yok. Buraya süslü ve duygusal şeyler yazmak yerine, gerçeklerle yüzleşip ve ona göre bir mücadele olması gerektiği kanaatindeyim. Saygı ile. Utanç ile. *** İki fotoğraf arasındaki 7 farkı bulunuz? (Bilmeyenler için; 2015 seçim döneminde Kırşehir'de Kürt vatandaşa ait bir kırtasiye, içinde insanların olduğu bir saattte ateşe verilmişti) Türkiye'de değişen tek şey sadece tarih. Madımak Katliamı'ndan sonra Türkiye'de pişmanlık duyan ya da toplumsal açıdan değişen bir şey olmadı. Olmaz da. Hala dışarda giyiminiz, düşünceniz, dininiz, inancınız, etnik kimliğiniz için eline imkan geçtiğinde sizi diri diri yakacak milyonlar var. Biz sadece kendi acımızla kalıyoruz. Madımak'i unutmamak gerekir. Bir acı ve vahşettir. Ama nasıl bir ülkede yaşadığımızı da unutmayın. Bir olun. Hayatında her anlaminda direniş gerekiyor. Ki biz bu ölümlere ve vahşetlere alışmayacağız, 'onlar' insanlığı öğrenecek. #madimak #2temmuz1993 #unutmadimaklimda #Ezilenler

Çatlaklar, geri zekalılar, sapıklar, kinciler, sadistler, katiller. Modern toplum kendi türlerini yaratmıştı ve hepsi birbirlerinden besleniyorlardı.' #Charlesbukowski
#archaeology #ankara #alsancak #aforizmalar #sinema #siyahedebiyat #suçveceza #sair #siirsokakta #Dostoyevski #dali #sanatci #resim #ressam #roman #rubai #edebiyatkulübü #edebiyat #edebiyatnotları #ezilenler #turgutuyar #takipleselim #tanrı #travel #tolstoy #yeraltı #yeraltidunyasi #yazar #yeraltındannotlar
¤ Kitap Okumak
#Ezilenler

¤ Kitap Okumak #Ezilenler

Hayatını “Emek” ile kazanan herkese sevgiyle 💪
#dergiot #repost #1mayıs #işçi #emekçi #emek #karlmax #lenin #dayanışma #mayıs #çalışan #kadirinanır #yeşilçam #sinema #ezilenler
😔❣️...hiçbir savaşta kazanan bir devlet olmadı,biri insanını kaybetti, diğeri insanlığını...bir taraf rahat etsin diye öteki taraf hep eziyette...🕊🕊#dünyada#özgürce#yaşamak#bariş#huzur #icinde#savaşlarolmasın #savaşahayır #ezilenler #acınınresmi #savaşadurde #mutluluk #eşitlik#güzelyarınlarınızolsun #acımasızhayat #frieden#berlin #aleviyim

😔❣️...hiçbir savaşta kazanan bir devlet olmadı,biri insanını kaybetti, diğeri insanlığını...bir taraf rahat etsin diye öteki taraf hep eziyette...🕊🕊 #dünyada #özgürce #yaşamak #bariş #huzur #icinde #savaşlarolmasın #savaşahayır #ezilenler #acınınresmi #savaşadurde #mutluluk #eşitlik #güzelyarınlarınızolsun #acımasızhayat #frieden #berlin #aleviyim